1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
15

El valor de 2 – 3(5 + 2)(5 – 8) es

Mathematics
1 answer:
Margarita [4]3 years ago
6 0

Answer:

65

Step-by-step explanation:

2 - 3 ( 5 + 2 ) ( 5 - 8 )

= 2 - 3 ( 7 ) ( -3 )

= 2 + 63

= 65

You might be interested in
HELP ME!!!! giving 40 points and brainliest!!!!
kykrilka [37]

Answer:

Step-by-step explanation:

17.7+8.3+13.0+2090=24.805g

8 0
3 years ago
Solve the system of equations below.<br> 4x+1=16<br> 2x + 3y= -2
Anestetic [448]

Answer:

1st equation is x=11

2nd equation is ???

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anna ate
viva [34]

Answer:

A.

5

8

−

3

8

=

2

0

B.

5

8

−

3

8

=

2

8

C.

5

8

+

3

8

=

8

8

D.

5

8

+

3

8

=

8

16

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Bethany has 43 apples.write a subtraction story about the apples that would require regrouping.
RoseWind [281]
Hey there!

21 apples were rotten and got thrown out. The remaining apples were divided equally among 11 people
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Out of the three answers, which one is correct?<br> I would also appreciate an explanation
cricket20 [7]

Answer:

69

Step-by-step explanation:

All angles in a triangle = 180°

35 + x + (x+7) = 180

42 + 2x = 180

2x = 138

x = 69

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The bisector of an obtuse angle forms
    11·2 answers
  • There are approximately 3.5 million deaths per year in a country express this quantity as deaths per minute
    12·1 answer
  • Please helpppp tyyy so much
    5·2 answers
  • What is the domain of f(x) = cos(x)?
    11·2 answers
  • Show that cos2x=cosx
    10·1 answer
  • 22(x)=44 what is the answer to this problem?
    14·2 answers
  • Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $144/4 g or $234/6 g
    13·1 answer
  • Solve . <br><br> - 3a + 8 = 14
    10·1 answer
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • A rental car company charges $90 per week and $0.22 per mile or $40 per week and $0.32 per mile. How many miles per week must a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!