1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
3 years ago
5

Mary and Ardella are saving money for a trip. Mary started her savings with $20 and is now saving $12 each week. Ardella started

her savings with $40 and is now saving $10 each week. After how many weeks will Mary and Ardella have saved the same amount of money?
Mathematics
1 answer:
OLga [1]3 years ago
8 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How did you solve the equation
Vsevolod [243]
What equation ?? 0-0
3 0
2 years ago
Please helppppp meeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
astraxan [27]

Answer:option A is the correct answer.

Step-by-step explanation:

The given triangle UVW is a right angle triangle. This is because one of its angles is 90 degrees. The sum of the two other angles is 180. To determine Cos U, we will apply trigonometric ratio.

Cos U = adjacent side/ hypotenuse.

Looking at the triangle with C as the reference angle,

Adjacent side = 12

Hypotenuse( always the longest side of the triangle) = 13

Therefore,

Cos U = 12/13

6 0
3 years ago
Label 1/4 on the number line. Label 1/2 on the number line .
KIM [24]

Answer:

it goes 0 then 1/4 in the first notch 1/2 in the second notch 3/4 in the third notch then the number 1 on the fourth

Step-by-step explanation:

Hope that helps.

5 0
3 years ago
pls help me I will give u 100 points and mark u brainliest if u can answer this 1,2,3 questions plz help
USPshnik [31]

Answer:

Question 1: 2nd option

Question 2: 3rd option

Question 3: 4th option

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Decompose 3/8 as the sum of unit fractions
bearhunter [10]
Unit fractions are fractions with a 1 as the numerator(number on top)
so 3/8 equals 1/8+1/8+1/8
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me emergency
    15·1 answer
  • Tatiana wants to give friendship bracelets to her 323232 classmates. She already has 555 bracelets, and she can buy more bracele
    13·1 answer
  • A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for $57.12. She incorrectly calculates the unit price as $14.28 per p
    14·1 answer
  • Debbie has $460 in a savings account that earns 8% simple interest annually. How much interest will she earn in 5 years?
    13·2 answers
  • How to simplify -9+-1/3y+6-4/3y​
    15·1 answer
  • If the sum of the interior angles of a polygon is 1800 how many sides does it have?
    14·2 answers
  • 4. 2000 tickets were sold to a car show on Saturday. The cost of a ticket for an adult is $4 and the
    8·1 answer
  • PLZZZ HELP ASAP TYSM DUE TMR
    15·2 answers
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • Which is the solution to the equation -6x-15=-1.5
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!