1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rina8888 [55]
3 years ago
8

A manufacturer has designed a process to produce pipes that are 10 feet long. The distribution of the pipe length, however, is a

ctually Uniform on the interval 10 feet to 10.57 feet. Assume that the lengths of individual pipes produced by the process are independent. Let X and Y represent the lengths of two different pipes produced by the process.
Required:
a. What is the joint pdf for X and Y?
b. What is the probability that a single pipe will be between 10.2 feet and 10.39 feet long?
c. What is the probability that both pieces of pipe are between 10.2 feet and 10.39 feet long?
d. What is the expected length of a single pipe?
e. What is the expected total length of the two pieces of pipe?
Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]3 years ago
8 0

Answer:

first of all, this person is a hacker, their malicious files will destroy your computer

Step-by-step explanation:

B is the answer I think

You might be interested in
What is the value of the expression 8 cubed?
Ierofanga [76]

Answer:

512

Step-by-step explanation:

8*8*8

64*8

512

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to -3(4c-2) -2c
sergeinik [125]

Answer:

-3(4c-2) -2c = -14c+6

Step-by-step explanation:

We need to find the equivalent expression for -3(4c-2) -2c.

First we open the brackets as follows :

-3(4c-2) -2c

= -12c+6-2c

=-12c-2c+6

=-14c+6

So, the equivalent expression is -14c+6.

7 0
2 years ago
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
3 years ago
At Southside Middle school, 30% if the students play an instrument. There are 310 students. How many students play an instrument
Svetach [21]
30% converted to a decimal is 0.30
310 x 0.3 = 93 students play an instrument
3 0
3 years ago
_x + 7 = 10 its x over two<br> 2 X =
Arisa [49]

Answer:

0

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ

Step-by-step explanation:

give brainliest or vanish

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Is the system of equations consistent, consistent and coincident, or inconsistent? y=3x+4y=3x+3
    7·1 answer
  • 10 POINTS!
    6·1 answer
  • twice the sum of a number and 2 is equal to three times the difference of the number and 3. Find the number
    13·1 answer
  • What’s the answer and how do I solve it
    5·1 answer
  • A total of 399 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. The number of students
    6·1 answer
  • The cost of a suitcase is $62.50, and the selling price is $88. Find the percent of markup on selling price.
    14·2 answers
  • 9 – 5(–11x + 7) please and thanks
    11·2 answers
  • Which uses a logarithmic scale?
    11·2 answers
  • Answer this question to get marked as brainliest!!!!
    14·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!