1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
11

What is the length of the line?

Mathematics
1 answer:
Cloud [144]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

step 1. make a triangle with the line being the hypotenuse. let a be the base, b the height, and c the hypotenuse.

step 2. a^2 + b^2 = c^2 pythagorean theorem

step 3. 4^2 + 3^2 = c^2

step 4. c^2 = 25

step 5. c = 5 (answer).

You might be interested in
Write a general formula to describe the variation:
Tcecarenko [31]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the triangles' perimeter
DENIUS [597]
To find the perimeter of any shape, you find the sum of their side lengths.

In this case, this triangle has side lengths of 1.197, 0.764, and 1.74.
Add these, and the sum is your answer.

1.197 + 0.764 + 1.74 = 3.701

Therefore 3.701 is the correct answer :)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find an equation of the line that goes through the points (10,34) and (-1,10)
kotykmax [81]

Answer:

Given points are ( 10 ,34 ) and ( -1 , 10)

Step-by-step explanation:

<em>The </em><em>equation</em><em> </em><em>of </em><em>line </em><em>is </em><em>given </em><em>by </em>

<em>first </em><em>we </em><em>can </em><em>find </em><em>slope </em><em>(</em><em>m</em><em>) </em>

<em>=</em><em> </em><em>(</em><em>y2 </em><em>-</em><em> </em><em>y</em><em>1</em><em>)</em><em> </em><em>/</em><em> </em><em>(</em><em> </em><em>x2</em><em> </em><em>-</em><em> </em><em>x1</em><em>)</em>

<em>=</em><em> </em><em>3</em><em>4</em><em>-</em><em>1</em><em>0</em><em>/</em><em>1</em><em>0</em><em>+</em><em>1</em>

<em> </em><em>=</em><em>2</em><em>4</em><em>/</em><em>1</em><em>1</em>

<em>Now </em><em>the </em><em>equation </em><em>is</em>

<em>y </em><em>-</em><em> </em><em>y1 </em><em>=</em><em> </em><em>m </em><em>(</em><em> </em><em>x </em><em>-</em><em> </em><em>x1) </em>

<em>y </em><em>-</em><em> </em><em>1</em><em>0</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>2</em><em>4</em><em>/</em><em>1</em><em>1</em><em> </em><em>(</em><em> </em><em>x </em><em>+</em><em>1</em><em>1</em><em>)</em>

<em>11 </em><em>(</em><em> </em><em>y </em><em>-</em><em> </em><em>1</em><em>0</em><em> </em><em>)</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>2</em><em>4</em><em> </em><em>(</em><em>x </em><em>+</em><em> </em><em>1</em><em>1</em><em>)</em>

<em>11y </em><em>-</em><em> </em><em>1</em><em>1</em><em>0</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>24x </em><em>+</em><em> </em><em>2</em><em>6</em><em>4</em>

<em>24x </em><em>+</em><em> </em><em>2</em><em>6</em><em>4</em><em> </em><em>+</em><em>110-11y </em><em>=</em><em>0</em>

<em>24x </em><em>-</em><em> </em><em>11y </em><em>+</em><em> </em><em>3</em><em>7</em><em>4</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>0</em>

<em>which </em><em>is </em><em>the </em><em>required </em><em>equation </em>

3 0
2 years ago
what is the total weight of the italian Sandwhich?write the amount as a fraction in simplest form,meat:0.35,vegie:0.15,sauce:0.0
Olegator [25]
The total weight of the Italian sandwich in its simplest fraction is 3/5.

meat      : 0.35  in fraction 35/100
veggies : 0.15 in fraction 15/100
sauce    : 0.05 in fraction 5/100
bread     : 0.05 in fraction 5/100

Total weight = 35/100 + 15/100 + 5/100 + 5/100
                    = (35 + 15 + 5 + 5) / 100
                    = 60/100

To simplify the fraction:

60/100 ⇒ 60 ÷ 10 = 6 ; 100 ÷ 10 = 10 ⇒ 6/10
6/10 ⇒ 6 ÷ 2 = 3 ; 10 ÷ 2 = 5 ⇒ 3/5

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
This is confusing i need help ;-;
katovenus [111]

Answer:

B I think

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE help me with this question! No nonsense answers please. This is really urgent.
    6·1 answer
  • Find the markup on the following item. A candy bar costing $0.52 and selling for $0.79. 0.27 0.41 0.66 1.31
    10·2 answers
  • At a warehouse, the employees can unload 18 trucks in 6 hours. What is the unit rate for unloading trucks?
    15·1 answer
  • A pond is freshly stocked with 6 brown trout and 18 lake trout. The first fisherman in the area catches and releases a trout. He
    5·2 answers
  • When simplified ,<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B15x%20%7B%7D%5E%7B4%7D%20%7D%7B30x%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%7D%
    12·1 answer
  • PLEASE HELPP THANK YOU
    8·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Rewrite the expression in the form k times y^n<br><br> 3y^-4/3 x 2 times the cubed root of y
    14·1 answer
  • film processing costs $4.95, plus $0.35 for each picture printed. Milan paid $11.95 for processing and printing. How many pictur
    13·1 answer
  • Rewrite each equation below so that it is solved for y.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!