1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
7

Combine like terms: 5x + 2x + x + 3y + 8y + 6 what do you get?

Mathematics
1 answer:
Harlamova29_29 [7]3 years ago
4 0

Answer:

8x + 11y + 6

Step-by-step explanation:

5x + 2x + x = 8x

3y + 8y = 11y

6

8x + 11y + 6

You might be interested in
I need help explaining, this homeschool work so hard!! ​
lapo4ka [179]

Answer:

61

Step-by-step explanation:

(7 + 5) + 4 * 13 - 2

~Simplify using PEMDAS

12 + 4 * 13 - 2

12 + 52 - 3

64 - 3

61

Best of Luck~

4 0
3 years ago
Lily Saves a Garden
Dvinal [7]
Seems like you already have the answer so peace
4 0
3 years ago
HELP! A daycare purchases two type of snacks, granola bars and fruit rolls. One week, they purchase 10 packs of granola bars and
ch4aika [34]
10x+6y=152
5x+3y=76
7x+12y=200
-20x-12y=-304
-13x=-104
x=8
40+3y=76
3y=36
y=12
There are 8 granola bars in a pack and 12 fruit rolls in a pack
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Anyone know the value of x I’m horrible at geo
Dima020 [189]

<em>5</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>question</em><em> </em>

4 0
3 years ago
If f(x) =2x^2 + 5 and g(x) = x^2 - 2 find (f-g) (x)
zzz [600]
The answer would be 420 this isn’t actually the answer i just need points sorry bruh
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 5.8 × 106 mg/s in grams per minute?
    13·1 answer
  • Kirsten and Molly are on a 3-day bike ride. The entire route is 156 miles. On the first day, they biked 64 miles. On the second
    10·2 answers
  • An area of 1000ft^2is not possible explain why this is true
    13·1 answer
  • A parallelogram has side lengths of 4 and 6 and an angle of measure 55°.
    14·1 answer
  • Are the statements true or false? Select True or False for each statement. Statement True False -6:3=3 :(-6) -8.9=9 .(-8)​
    5·1 answer
  • Skylar has a smart phone data plan that costs $50 per month that includes 7 GB of data, but will charge an extra $30 per GB over
    10·1 answer
  • An Olympic runner completes the 200-meter sprint in 23 seconds. What is the runner’s average speed? (Round your answer to the ne
    15·2 answers
  • a grocery store is selling ground beef for $1.89 a pound. how much does it cost to buy 2.5 pounds of ground beef? please help my
    5·1 answer
  • What is the unit cost of 30 oranges for $9.00
    10·1 answer
  • HELP 50 POINTS<br> FOX ≅ ∆ELK… so what’s m?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!