1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
2 years ago
12

Please do all of the parts,, im begging

Mathematics
1 answer:
nadya68 [22]2 years ago
8 0

Answers:

1. Miles driven

2. Price of rental

3. y = 2x + 6

(The fixed/initial cost is b, the y-intercept. The 2 is the price per mile and the x is the miles driven.)

4. y = 3x

(Since there's no initial cost, the equation is simply 3 times x)

5. A

6. The slope for Laguna is 2. This is the price per mile.

7. The slope for Salvatori is 3. This is the price per mile.

8. The y-intercept for Laguna is 6. This is the initial, fixed cost of renting a truck.

9. The y-intercept for Salvatori is 0. This means there is no initial cost.

10. The point of intersection is the amount of miles driven at which both companies are the same price. If Jenny drives 6 miles, she'll pay $18 either way.

11. I don't know how to do this one, sorry! >_<

I hope I helped on 1-10!

You might be interested in
43: PLEASE HELP Write the equation 22x-2y-10 in slope-intercept form
Gnoma [55]

Answer:

y= 11x -5

Step-by-step explanation:

I believe you rearrange it to get y on one side of the equation so,

2y= 22x-10

and then divide 2 on both sides to get,

y=11x-5

7 0
3 years ago
Exit
AfilCa [17]

Answer:

The answer would be D. 5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
You and a partner tend 3 machines that run continuously. One prints 200 plastic bottles per hour, one prints 180 plastic bottles
Airida [17]
I dont know the answer im just here for points

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You buy hamburgers at a fast food restaurant. A hamburger costs $0.49. You must have at most $3 to spend. Write an inequality fo
KIM [24]

Answer:

x ≤  6.12

Step-by-step explanation:

If the cost of 1 hamburger in a restaurant is $0.49, the amount of hamburger $3 can buy is expressed as shown .

$0.49 = 1

$3 ≤ x (since you have maximum of $3 to spend. It cant be more than that)

cross multiply to find the expression for x.

$0.49 * x  ≤  $3 * 1

$0.49x  ≤  $3

Divide both sides by $0.49

$0.49x/$0.49  ≤  $3/$0.49

x ≤  $3/$0.49

x ≤  6.12

The number of hamburgers you can buy is represented by the inequality x ≤  6.12

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ME TO SOLVE THIS QUESTION WITH STEP-BY-STEP. THANK YOU!!!​
Alexeev081 [22]

Answer:

Can u show the whole question

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A triangle has base 15ft and area 60ft2. What is the height?j
    10·1 answer
  • Prescott Sporting Goods Company has 45,000 shares of stock outstanding. What total dividend declaration would be necessary for t
    9·2 answers
  • Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair.
    12·2 answers
  • John Hikes 13.5 mi at a constant rate of 3 mi/ h
    9·2 answers
  • Would 2/5x+6/5=y be a proper answer format(i just want to know if it can be =y)
    8·1 answer
  • A pound of rice crackers costs $2.88.Matthew purchased 1/4 pound of crackers.How much did he pay for the crackers?
    14·2 answers
  • The mean age of 4 women in an office is 28 years old. the mean age of 4 men in an office is 30 years old. what is the mean age(n
    11·1 answer
  • Area of composite shape​
    11·1 answer
  • If a florist uses 10 red roses in a bouquet , how many white roses did she use?
    15·2 answers
  • You work as an office administrator and are paid $18.65 per hour and work 80 hours in 2 weeks. How much is your straight time pa
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!