A grocery store sells Swiss cheese for $5.90 per pound. What is the cost per ounce of Swiss cheese? Round your answer to the nea
rest cent. Enter the correct answer in the box. You do not need to type the dollar sign, but your answer should be in the form of dollars and cents. For example, 0.50 means fifty cents.
Slope of the given line = 4 slope of the req. line = 4 equation of the line y - y1 = m(x - x1) y + 8 = 4(x - 3) y + 8 = 4x - 12 4x - y - 12 - 8 = 0 4x - y - 20 = 0