1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
8

Only number 6. ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
6 0
The answer is 6, 4 divided by 2/3 =6
if you need to show your work just multiply by the reciprocal :)
You might be interested in
What are the next three terms of the following sequence?
kaheart [24]

we know that given terms were i geometric progression.

which means common ratio is same between two consecutive terms .

here we have 8,40,200,1000.

we know that common ratio =second term/first term =40/8=5.

so each and every terms is multiplied by 5 to get next term for this series the term after 1000 is 5000 =1000*5.

in part b we have another series which is having common ratio of -2.

so we need to multiply with -2 to find next term.

80*(-2)=-160.

for part c the common ratio is -2 .

so we need to multiply with -2 *previous term =-2*16 =-32.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
John is making trail mix he mixed 10.33 cups of raisins 12.25 cups of pretzels and 7.50 cups of chocolate to make 4 servings est
Mariulka [41]

Answer: 30.1

Step-by-step explanation:

Cups of raisins mixed= 10.33

Cups of pretzels mixed= 12.25

Cups of chocolate mixed= 7.50

When each ingredients is rounded to the nearest tenths, it will be:

Cups of raisins mixed= 10.3

Cups of pretzels mixed= 12.3

Cups of chocolate mixed= 7.5

Total trail mixed by John= 10.3 + 12.3 + 7.5 = 30.1

30.1 cups was mixed together by John.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
The total cost of the trip can be found by adding these components: Entrance fee per student: $5(29) Lunch costs: $4(29 + 6) Bus
N76 [4]

Given:

Entrance fee per student: $5(29)

Lunch costs: $4(29 + 6)

Bus fees: $25 + 8($2 + $3)

Total cost: 5(29) + 4(35) + 25 + 8(5)

To find:

The equivalent expressions of the total cost that use the properties of operations to simplify the math.

Solution:

We have,

Total cost = 5(29) + 4(35) + 25 + 8(5)

To simply this expression, we need to write 29 and 35 in the expand form or as the sum of their place values because it is easy to multiply a number with multiply of 10 and single digit.

Total cost = 5(20+9) + 4(30+5) + 25 + 40

Therefore, the correct option is B.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the function in the table linear or nonlinear and why? x y 0,−100 and 1,-50 and 2,0 and 3,100 and 4,150. (A)The function is n
Studentka2010 [4]

Answer:

The correct option is c.

Step-by-step explanation:

Linear function: The rate of change of a linear function is always constant.

Non-Linear function: The rate of change of a non-linear function is not constant.

From the given coordinate pairs it is noticed that the function is passing through the points (0,-100), (1,-50), (2,0), (3,100) and (4,150).

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

The slope of function for points (0,-100) and (1,-50) is

m_1=\frac{-50-(-100)}{1-0}=50

The slope of function for points (2,0) and (3,100) is

m_2=\frac{100-0}{3-2}=100

Since the slopes of function are different, therefore the given function is non-linear.

The function is not linear because the rate of change is not constant and option c is correct.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a certain time of day, a 30-foot building casts a 10 foot shadow. How tall is a person who casts a 2 foot shadow?
Anni [7]

Answer:

C)  6 feet

Step-by-step explanation:

set up a proportion of height/shadow = height/shadow

30/10 = h/2

cross-multiply:

10h = 60

h = 6

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a jar containing 100 pennies is dumped onto a table, and all those coming up heads are removed. The remaining pennies are placed
    11·1 answer
  • to serve 1 person at a local restaurant it takes 10 minutes to serve pie people it takes 18 minutes write and solve an equation
    9·1 answer
  • Marco read that a honey bee can fly up to 2.548meyers per second. he rounded the number to 2.55. to witch place valuedid marcoro
    7·1 answer
  • How do you write "the difference between twenty and a number and four is six" as an algebraic expression?
    10·1 answer
  • You need to sell 250 candy bars at $2 each. If you meet your goal, the total amount of money you will have is measured in the __
    10·1 answer
  • Please Help ASAP! 8 POINTS!!
    9·2 answers
  • Which shows how to best estimate the product of 0.4 x 0.93?
    10·2 answers
  • Ben needs to mix 1.5 cups of lemonade concentrate with 4 cups or water to make lemonade. He has 6 cups of concentrate. How much
    14·1 answer
  • Which is an equation of a direct proportion?
    11·1 answer
  • Plot the vertices (-2, -8), (-2, 2), and (8, 2).
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!