Answer:
$300,000
Step-by-step explanation:
To find 8% of 100,000 all you need to do is multiply 100,000 by .08.
100,000 (.08) = 8,000
The 8,000 accounts for one year, so now you have to multiply 8,000 by 25.
8,000 (25) = 200,000
Now add the initial amount to the additional 200,00 that will be paid to the retirement account.
100,000 + 200,000 = 300,000
The answer is $300,000.
Answer:
(10/3, 2/3)
Step-by-step explanation:
You may find it easier to write these two equations x+y=4 2x-y=6 in a column:
x+y=4
2x-y=6
Adding these together will eliminate y:
3x = 10. Then x = 10/3.
Substituting 10/3 for x in the first equation results in:
10/3 + y = 4
Clear fractions by multiplying all three terms by 3:
10 + 3y = 12
Then 3y = 2, and y = 2/3.
The solution is (10/3, 2/3)
Answer:
19.02173913043478
Step-by-step explanation:
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
3/4 and 0.95 would both result in a reduction.
Step-by-step explanation:
multiplying by anything less than 1 will make it smaller which both 3/4 and 0.95 are smaller than 1.