1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
13

**please help brainliest best answer* Suppose the total market potential for MP3 players in Middletown is estimated at $150,000

per year. One manufacturer that is introducing a new MP3 player in the city expects to capture 23 percent of the total market in the first year. Calculate the company's planned market share in dollars.
Mathematics
1 answer:
Mila [183]3 years ago
4 0
<h3>Answer:</h3>

$34,500

<h3>Explanation:</h3>

23% of $150,000 = 0.23×$150,000 = $34,500

_____

<em>Comment on percentages</em>

The % symbol is a shorthand way to write /100. Thus 23% = 23/100 = 0.23. (Both the fraction and the decimal are pronounced "twenty-three hundredths.")

You might be interested in
Why does the multiplicative inverse of a number have the same sign as the number?
denis23 [38]
<span>Look at the definition of multiplicative inverse. If two numbers are multiplicative inverses of each other, then by definition, their product will be equal to 1. And 1 is a positive number. If both numbers being multiplied are positive, then the result is positive. And of both numbers being multiplied are negative, then the result is still positive. But if one number is positive and the other is negative, then the result is negative. So if you want a positive result, then both numbers you're multiplying have to have the same sign. And since we want a result of 1 for multiplicative inverses and since 1 is positive, then the numbers being multiplied have to have the same sign.</span>
7 0
3 years ago
How many terms are in this expression? v2+9
makvit [3.9K]
I believe its 3. But i think you should wait for someone else to answer cause I might be wrong.
4 0
3 years ago
Sofia purchased groceries worth $36 for a party. A gallon of fruit punch costs $2.25, a gallon of ice cream costs $4.50, and a g
m_a_m_a [10]

Answer:

3 gallons at 3 dollars a piece

Step-by-step explanation:

2.25 •6=13.50

4.50•3=13.50

13.50+13.50= 27.00

36-27=9

9÷3=3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Easy points..........
IRINA_888 [86]

Answer:

  • 38°; 142°; 308°

Step-by-step explanation:

The solution of each question is self-explanatory.

<u>Used properties</u>

  • Vertical angles are congruent
  • Angle sum property of circle
  • Central angle is same as intercepted arc measure
<h3>#8</h3>
  • mED = mAB = mAC - mBC = 90° - 52° = 38°
<h3>#9</h3>
  • mEA = mBCD = mBC + mCD = 52° + 90° = 142°
<h3>#10</h3>
  • mBDC = 360° - mBC = 360° - 52° = 308°
5 0
2 years ago
There is a group tour at the museum every 20 minutes. A movie about the exhibit begin every 45 minutes. Both begin at 9am. What
AlladinOne [14]
This question is best answered by finding the least common multiple of both 45 and 20.  If a scenario indicates every so many, it would be like listing the multiples.  It can be harder to list the multiples of bigger numbers (45, 90, 135, 180 and 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180), so another strategy is to use prime factorizations.  The prime factorization of 45 is <em>3</em> x <em>3</em> x 5 and the prime factorization of 20 is <em>2</em> x <em>2</em> x 5. The numbers that are the same in both prime factorizations are part of your answer.  All other numbers (the italicized ones) also become a factor in your final answer, so 5 x 3 x 3 x 2 x 2 = 180.  This means 180 minutes later they both start again at the same time.  So 3 hours from 9 am is 12 noon.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Question 1 - Part A
    10·1 answer
  • A 32-cup bottle of fabric softener costs $21.12. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • I need help please please
    14·1 answer
  • Could someone answer the question with the photo linked below? Then explain how to solve it?
    6·1 answer
  • Indicate in standard form the equation of the line passing through the given points, writing the answer in the equation
    5·1 answer
  • 5. James plans to rent a canoe. Store A charges a $ 30 flat fee plus $ 15 per .0 points
    13·1 answer
  • Cuanto es 27% en fraccion
    13·1 answer
  • HELP WHATS THIS ANSWER?? WILL MARK BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Nom nom nom nom<br> ,<br> .<br> .<br> .<br> .
    7·1 answer
  • Given the following functions:
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!