Answer:
it a
Step-by-step explanation:
When X=0, the function would be:
<span>f(x) = 4x^3 -20x2 + 24x
0= </span><span>4x^3 -20x2 + 24x ----->divide all by x
</span>x(4x^2 -20x + 24) =0 ------> split -20x into -12x and -8x
x(4x^2 -12x -8x + 24)
x{4x(x-3) - 8(x -3}
x(4x-8) (x-3)
x1= 0
x2= 8/4= 2
x3= 3
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
Answer:
A) y=-2x+5
point slope formula is y-(-1)=-2(x-3)and solve for Y
Answer:
Lin ran at 2.9 meters per second. She can run 174 meters in a minute (2.9 times 60)
Step-by-step explanation:
If she can run 2.9 meters in a second then when you times that by four you get how far she can run in a minute