1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
2 years ago
12

What method can be used to prove the triangles below are congruent

Mathematics
2 answers:
bonufazy [111]2 years ago
8 0
Ik it’s either a or d but i am not sure, i hope this helps
Elena-2011 [213]2 years ago
7 0

Answer: AAS

Step-by-step explanation:

The congruent sides and angles form AAS. the triangles are congruent by the AAS theorem.

You might be interested in
Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18
Juliette [100K]

Answer: $2.18

Step-by-step explanation:

 You are trying to solve for the cost of one bag or unit cost. Take

  the amount of money spent and divide it by the number of bags

  purchased.

  10.90 ÷ 5 = 2.18

6 0
2 years ago
Does each set of side lengths form a right triangle 10 m, 11 m, 15 m or 15 m, 8 m, 17 m,
IrinaVladis [17]
Can you be a little more specific please
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I cannot do this help please
IRINA_888 [86]
The awnser is c mann
5 0
3 years ago
Note: For question 15, your teacher will grade your responses to ensure you receive proper credit for your answers.
sergejj [24]

Answer:

Juan rode more slowly, Rita's graph is much steaper than Juan's. This means that she went faster and in less time. Juan took longer time and went on a slower pace. That's why I chose Juan.

Step-by-step explanation:

Good luck! <3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
7/9 - 2/8 × 4/9 A.5/9 B.48/72 C.20.9 D.2/3
zysi [14]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

7/9 - 2/8 x 4/9

Reduce the fraction.

7/9 - 1/4 x 4/9

Reduce the numbers:

7/9 - 1/9

Subtract the fractions.:

6/9  >  2/3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Carol has 1 5/8 cups of yogurt to make smoothies. Each smoothie uses 1/3 cup of yogurt. What is the maximum number of smoothies
    7·2 answers
  • Jesse has 5 and 3/4 dozen eggs. How many eggs does he have.
    14·1 answer
  • What is the point-slope form of a line with slope 6 that contains the same point (1,2)
    14·1 answer
  • What are the solutions to 5x²-17x-6=0?
    6·1 answer
  • What is -1/4(x+8)+30=7
    9·1 answer
  • What is 10&gt;5.5x+31.5
    11·1 answer
  • IM USING 20 POINTS FOR THIS PLS HELP AND SHOW WORK
    5·1 answer
  • A surfboard that has a regular price of $150 is on sale at a 40% discount. What is the sale price with a 9% tax?
    7·1 answer
  • What is the surface area of a rectangular prism that is 12cm by 3cm by 5cm?
    11·1 answer
  • What is the rate of the boat in still water and what is the rate of the current?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!