1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
3 years ago
13

Please help. having trouble finding the unit rate.

Mathematics
2 answers:
Yuliya22 [10]3 years ago
7 0
The unit rate is the slope. m = Δy/Δx
So you want the Δx (change in x) to be 1

point (1,15)
Svetllana [295]3 years ago
3 0
B) (1,15)

Because that point says for 1 person, the cost of the ticket will be $15 which is exactly what we want for a unit rate.  That is $15 per 1 person.
You might be interested in
What is the least common<br> denominator of 9/15 and 2/3
eduard

Answer:5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What's 3 4/5 + 4 1/5
kumpel [21]

Answer:

if we will take the LCM

five will be common

34+41/5

75/5

15 is the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the measure of angles 1 and 2
riadik2000 [5.3K]

Answer:

50° and 130°

Step-by-step explanation:

∠1 is a chord- chord angles and is calculated as

∠1 = 0.5( arc RQ + arc ST) = 0.5(53 + 47)° = 50°

∠1 and ∠2 form a straight angle and are supplementary, hence

∠2 = 180° - 50° = 130°

6 0
3 years ago
Helppppp math is my worst subject
yarga [219]
  well i got 
x+4/x+1
when i calculated it 


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the rules of exponents to evaluate or simplify. Write without negative exponents.<br> (-243)^3/5
IRINA_888 [86]

Answer:

-27

Step-by-step explanation:

(-243)^3/5


We know that a^b^c = a^ (b*c)

(-243) ^ 1/5 ^3


We know (-243) ^ 1/5 = -3

(-3) ^3 = -27

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me with this?
    13·1 answer
  • Y=x<br> 8x+2y=70<br> How do you solve this
    7·2 answers
  • What is the correct answer ? Explain please !!
    10·1 answer
  • What is the gcf of 19 and 22
    10·1 answer
  • If a plane is cruising at an altitude of 30,000
    10·1 answer
  • Find the percent increase in volume when 1 foot is added to each dimension of the prism. Round your answer to the nearest tenth
    12·2 answers
  • Right answer gets brainlist
    10·2 answers
  • I’ll give brainliest answer if correct
    13·1 answer
  • 1 أعط ثلاثة أمجلة
    15·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!