Answer:
A.
Step-by-step explanation:
It's the first one. The angles are supplementary not complementary.
Its A. 10,000 divided by 250 is 40. Then multiply 40 by 2 and you get 80
10,000 / 250 = 40
40 * 2 = 80
80= A.
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79