1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
14

Bill spends two days driving from point a to point

Mathematics
1 answer:
docker41 [41]3 years ago
4 0

Answer: his average speed on the second day is 35 miles per hour

Step-by-step explanation:

Bill spends two days driving from point a to point b

Let x = his speed on the first day.

Let y = his speed on the second day

Speed = distance / time

Time = distance / speed

Total time spent on the trip is 18 hours

Let time that he spent on the first day be t hours

Time that he spent on the second day will be 18 - t

Bill drove 2 hours longer on the second day than on the first day. This means

t = 18 - t + 2

t+t = 18+2

2t = 20

t = 10

He spent 10 hours on the first day.

He spent 18-10 = 8hours on the second day.

Bill drove at an average speed of 5 miles per hour faster than he drove on the second day. This means that

x = y + 5 - - - - - - - -- 1

Distance travelled on the first day = speed on the first day × time spent. This becomes

10 × x = 10x miles

Distance travelled on the second day = speed on the second day × time spent. This becomes

8 × y = 8y miles

He drove a total of 680 miles over the course of the 18 hours. This means that

10x + 8y = 680 - - - - - - - - 2

Substituting equation 1 into equation 2, it becomes

10(y + 5) + 8y = 680

10y + 50 + 8y = 680

10y + 8y = 680 - 50

18y = 630

y = 630/18 = 35 miles per hour

x = y + 5 = 35 + 5

x = 40 miles per hour

You might be interested in
What is the correct solution to 1/2(x+18)=4(2x-6)-9x
denis-greek [22]

Answer:

x = 22

Step-by-step explanation:

I interpreted your problem as:

\frac{1}{2} (x+18) = 4(2x-6)-9x

I simplified the problem to:

\frac{1}{2} x+9 = 8x-24-9x

I combined like terms:

\frac{1}{2} x+9 = -x-24

I moved all x to one side and all other constants to the other:

\frac{3}{2} x = -33

I divided by 3/2 (1.5) on both sides to isolate x:

x = 22

Hope it helps! (:

4 0
3 years ago
If f(x) = 2x + 1, find f(1).
____ [38]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
your uncle jim lives in england, where the current exchange rate is 1.64 US dollars for each British pound. Solve for the amount
Talja [164]

Based on the amount of your monthly bill, if you lived in England, your bill to the nearest hundredth is $185.82

<h3>How to find your bill in pound sterling?</h3>

You have a monthly bill of $304.72. If this was also your bill in England id you stayed there, it would need to be converted to pounds. The way to do this is by using the exchange rate.

If each British Pound is $1.64 U.S. Dollar, then the value of your monthly bill if you lived in England is:

= Monthly bill in dollars / Conversion or exchange rate

= 304.72 / 1.64

= $185.82

Find out more on the exchange rate at brainly.com/question/20332320

#SPJ1

7 0
11 months ago
You are given two functions f(x) and g(x). How has the graph of g(x) changed from that of f(x)?
madreJ [45]

Answer:

C. g has been shifted down five units and to the left two units from f

Step-by-step explanation:

Sana makatulong

8 0
3 years ago
You have a 10 by 24 piece of cardboard. You are going to cut squares of equal size from each corner, and fold up the sides to ma
densk [106]

Answer:

  10-2x

Step-by-step explanation:

If x is the length of one side of the square, the total width of the cardboard has two squares cut from it. The amount of width remaining is the width of the box. Since the original width of the cardboard is 10, the width of the box is ...

  10 -2x

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I am a fraction greater than 1/2 and less than 6/8
    7·2 answers
  • I need help on the last two Please Help!! Please please these are the only ones I need help on!!
    11·1 answer
  • Need help with this problem on homework
    6·1 answer
  • Over summer, Jackie played video games 3 hours per day. When school begin in the fall, she was only allowed to play video games
    13·2 answers
  • How many pints are in 24 quarts
    10·1 answer
  • Convert 6.5 ft to m.
    10·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • Use the equation √4x+15 - 3√x How many potential solutions are there? ​
    14·1 answer
  • PLEASE HELP MATH 11. And 12.
    10·1 answer
  • A recent census found that 52.4% of adults are female, 10.5% are divorced, and 6.1% are divorced females. For an adult selected
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!