1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLEGan [10]
3 years ago
10

If 5% of an item is 5$, what is the original price? Answer is not 25$

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
8 0

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If a insect is 0.095 long how long is it if looking through a microscope 100 times how long would the insect be
Sliva [168]

9.5.....................


5 0
3 years ago
-10+5k^5 write in standard form
Yanka [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

How to write numbers in standard form:

Write the first number 8.

Add a decimal point after it: 8.

Now count the number of digits after 8. There are 13 digits.

So, in standard form: 81 900 000 000 000 is 8.19 × 10¹³

7 0
2 years ago
Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
Jlenok [28]
It would be $1.76 for 1 lb, then you would times that by 61 and if it equals 10.62, it is proportional. I multiplied it and got $109.28/ 62 lbs so it can not form a proportion.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A new roll of wrapping paper has 658 yards of paper. drew used 216 yards from the roll to wrap a gift. which equation most close
igor_vitrenko [27]
658-216=442
There should be 442 yards of wrapping paper left on the roll.
3 0
3 years ago
If a frozen yogurt has 75 calories in 2 oz, how many are in 8 oz of yogurt?
irina [24]

Answer:

The answer would be 300 calories

Step-by-step explanation:

To find the amount of calories in 8 ounces we need to make the ounce amount the same. Let x equal the number of calories.

75/2=x

To get to 8 ounces we need to multiply the bottom by 4. and what we do to the bottom we do to the top.

75*4/2*4=x

multiply

300/8=x

There are 300 calories in 8 ounces.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you show how you did it?<br> 8.31 - 3.43 =
    15·1 answer
  • At the popular restaurant Fire Wok,
    5·2 answers
  • Will choose brainliest and 12 points
    11·1 answer
  • Write a function, f(x) , to represent how much money Alex collected from selling tickets
    13·1 answer
  • Find x.<br><br>How would you solve this?​
    8·1 answer
  • The diameter of a dinner plate is 13 inches. What is the approximate area of the plate to
    10·1 answer
  • Daniel wants to buy Five-sixths of a pound of pecans. Pecans cost $7.98 per pound. How much will Daniel spend on pecans?
    8·1 answer
  • If the value of 6 coins is $0.56, what are the coins?​
    6·1 answer
  • Free brainist for right anwsers
    14·2 answers
  • The graph above is the graph of: y = | x + 4 | − 2 y = | x − 4 | − 2 y = | x − 2 | − 4
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!