1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
15

Simplify the radical using the imaginary number i. a) sqrt-144 = b) sqrt-360 =

Mathematics
1 answer:
8090 [49]3 years ago
8 0

Answer:

sgsgzhzhdhenovavjejvoogjqou2jgjqhj

Step-by-step explanation:

123344

You might be interested in
In which geometry is there no line parallel to a given line through a point not on the line?
tangare [24]

Answer:

Given a line and a point not on it, no lines parallel to the given line can be drawn through the point. you get an elliptic geometry.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Acellus
Shalnov [3]

Answer:

24 in

Step-by-step explanation:

i donk know

its a guess

6 0
3 years ago
I need help on this question so if u actually can answer it correctly and show how you got it that would be helpful thx
Sedaia [141]

\rm \looparrowright -  \frac{1}{4} (8 - 4 + 20x)

Subtract the numbers

\rm \looparrowright -  \frac{1}{4} (4+ 20x)

Factor out 4 from the expression

\rm \looparrowright   - \frac{1}{ \cancel4}  \times  \cancel4(1 + 5x)

\rm \looparrowright   - (1 + 5x)

When there is a - in front of an expression in parentheses, change the sign of each term in the expression to -

\rm \looparrowright   - 1  -  5x

  • <em>Thus, Options A and F are correct!!~</em>
6 0
2 years ago
Just Anita is making bread. She needs 31/2 cups of flour. She only has a 1/4 cup measuring cup. How many 1/4 cups of flour will
Reil [10]
She'll need to use 14 , 1/4 cups to make 3 1/2 cups
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a grocery store, an uncooked beef roast is on sale for $4.99/lb. At the same store, prepared roast beef is at the deli for $2
Mrrafil [7]
For us to find out how many times more expensive is the deli roast compared to the uncooked roast we need to change the units;
cost of 100g=0.221lb is $2.99
cost of 1 lb will therefore be:
1/0.221*2.99
=$13.53/lb
therefore the number of times more expensive the deli roast is compared to uncooked roast is:
[price of 1lb roasted meat]/[price of 1 lb uncooked meat]
=13.53/4.99
=2.7 times
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain how you can use doubles when multiplying with 4 to find 4x8
    14·1 answer
  • Mario earns a weekly salary of $440.00 plus a 12% commission on any sales. This week he sold $525.00 worth of merchandise. How m
    9·1 answer
  • Help me plz I don’t know how to do this
    7·1 answer
  • Determine the effect on the balance sheet after the following transaction. You sell a product purchased for $500 for $1500. This
    6·2 answers
  • Given a triangle with 3 angles that sum to 180o, can the lengths of the sides be determined? Explain.
    12·1 answer
  • IN which number does the digit 5 have a greater value 0.05 or 0.005?How many times as great is the value?Explain how you know
    5·1 answer
  • Help me please with the answer
    6·1 answer
  • (3x² - 4x+8) + (-7² - 27-8)
    7·1 answer
  • Can someone help me with this question? <br> (2,5) and (10,3) What is the slope and the y-intercept
    9·1 answer
  • PLZ answer this question y-5 ≥ -15
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!