Answer:
$0.28
Step-by-step explanation:
Answers: 1.) 37 & 2.) 1 2/3
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Answer:
x= 1325 ft (nearest foot)
Step-by-step explanation:
Please see the attached pictures for the full solution.