1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
6

Use the following items to prepare a balance sheet and a cash flow statement. Determine the total assets, total liabilities, net

worth, total cash inflows, and total cash outflows.
Business
1 answer:
Iteru [2.4K]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is:

Total \ liabilities = \$2,395\\\\Net \ worth = \$15,855 \\\\Total\ cash \ outflows = \$1,950

Explanation:

Please find the complete question in the attached file.

\text{Total assets} = (450 + 1,890 + 7,800 + 2,350 + 1,500 + 3,400 + 860)= \$18,250 \\\\\text{Total liabilities} =  (\$235 + \$2,160)= \$2,395 \\\\\text{Net worth} = (\$18,250 - \$2,395)= \$15,855  \\\\\text{Total cash inflows} = \$1,950 \\\\\text{Total cash outflows} = (650+345+230+180+110+65+80+90+70+130) = \$1,950\\\\

You might be interested in
Floor drains are rapidly becoming extinct in the United States because they: A) Cause slips and trips B) Are too expensive to in
uranmaximum [27]

I believe the answer is D

7 0
3 years ago
Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $28,000 were put
elena55 [62]

Answer:

Part 1. Calculate the total prime cost for last week

Direct materials                    28,000

<u><em>Add </em></u>Direct labor                   28,000

Prime Cost                             56,000

Part 2. Calculate the per-unit prime cost

per-unit prime cost=$56,000/5,600

                                 =$10.00

Part 3. Calculate the total conversion cost for last week

Direct labor                                 28,000

<u>Add </u>Manufacturing Overheads 55,000

Total conversion cost                83,000

Part 4. Calculate the per-unit conversion cost.

per-unit conversion cost=$83,000/5,600

                                         =$14.82

Explanation:

Part 1. Calculate the total prime cost for last week

Prime Cost = Direct Materials + Direct Labor

Part 2. Calculate the per-unit prime cost

Per Unit Prime Cost = total prime cost/number of units manufactured

Part 3. Calculate the total conversion cost for last week

Conversion Cost = Direct Labor + Manufacturing Overheads

Part 4. Calculate the per-unit conversion cost.

Per-unit conversion cost =Total Conversion Cost / number of units manufactured

7 0
3 years ago
Deadweight loss occurs when
dusya [7]

Answer:

d) the maximum level of total welfare is not achieved.

Explanation:

When the economic efficiency bears a loss, it is termed to be a deadweight loss. This condition occurs in the situation when the free market equilibrium is not able to be achieved. It occurs in the economy when the supply and the demand for the goods and services start to fall from being in the state of equilibrium. The resources allocated experiences a deficiency, thereby causing a deadweight loss.

3 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
As time passes, fixed assets, other than land, lose their capacity to provide useful services. To account for this decrease in u
natta225 [31]

Answer:

depreciation

Explanation:

Based on the information provided within the question it can be said that the term that is being described in this question is called depreciation. This is the reduction in the value of an asset as time goes by, and is mainly due to the fact that the asset experiences wear and tear and is not in the same condition as it was when it was purchased, therefore there is less demand for it.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that every time a fund manager trades stock, transaction costs such as commissions and bid–ask spreads amount to 0.4% of
    13·1 answer
  • Opal asks Paolo, who does not understand English, to sign what Opal says is an application to open a bank account. In fact, the
    8·1 answer
  • Keisha took the VARK inventory and discovered she prefers to learn mainly through visual and kinesthetic modes. Which study stra
    9·1 answer
  • Which of the following statements about the insurance verification process is a FALSE statement? A) Directly affects payment del
    10·1 answer
  • Theresa, a cash basis taxpayer, purchased a bond on July 1, 2013, for $10,000, plus $400 of accrued interest. The bond paid $800
    11·1 answer
  • Oiiiiiiiiiii whats up guys
    10·1 answer
  • A loan is borrowed money that must be returned. True or False?
    5·1 answer
  • Match the types of expenses with the correct descriptions
    9·2 answers
  • The monopolist's level of output is not at the minimum point of ______, meaning it will not be productively efficient.
    7·1 answer
  • what is the white-box approach in auditing systems? select all statements that apply. multiple select question. the white-box ap
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!