1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill115 [55]
3 years ago
6

You pay $3 per square foot for carpeting. Which equation can be solved to find the

Mathematics
1 answer:
mestny [16]3 years ago
4 0

Answer:

$135

Step-by-step explanation:

Step 1

Conversion

Base = 2 yards

1 yard = 3 feet

2 yards = x

Cross Multiply

x = 2 × 3 feet = 6 feet

Height = 5 yards

1 yard = 3 feet

5 yards = x

Cross Multiply

x = 5 × 3 feet = 15 feet

Step 2

Find the area of the triangle

Area of a triangle = 1/2 × base × height

Base = 6 feet

Height = 15 feet

Area = 1/2 × 6 × 15

= 45 square feet

Step 3

Find the cost of the carpet

1 Square foot = $3

45 square feet = x

Cross Multiply

x = 45 × $3

x = $135

Therefore, the amount you will pay to cover a triangular section of the floor is $135

You might be interested in
Find the equation of the line. <br> Use exact numbers
nlexa [21]

Answer:

It would be y=2x+4 since the slope is 2 and the y-intercept is 4

(your welcome!)

6 0
3 years ago
Please help!! Need an explanation by tomorrow and I am super confused!
vovangra [49]

Answer:

x = 35

y = 7

Step-by-step explanation:

See how the image looks like two overlapping triangles. It is given that the triangles are congruent. Its easier to see whats what if you draw the triangles separately. I also flipped over the triangle on the right so they match. Record the given angle measures. Since A is 45° then D is also 45°. DBC is 30°, so we can find the missing angle in triangle DBC. Angles in a triangle add up to 180° so

C + 45 + 30 = 180

C + 75 = 180

C = 105°

This is angle DCB.

Now all the angles are marked. We can set up equations to find x and y. see image.

7 0
2 years ago
8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
MakcuM [25]
$0.25

Used calculator!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If y varies directly as x, find the unknown value in the problem below:
Oksi-84 [34.3K]
12/-30=8x
cross multiply
12x=-240
x=-20
3 0
2 years ago
Identify the constants in the expression below.<br><br> 5x - 3y + 2x -15 +2y + 9
anzhelika [568]

Answer:

The constants are -15 and 9

Step-by-step explanation:

Constants are those numerical values that will never change, despite the value of x. The easiest way to find them are by finding those numbers that are not affecting x in any way.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Estimate the area under the curve f(x) = 16 - x^2 from x = 0 to x = 3 by using three inscribed (under the curve) rectangles. Ans
    7·1 answer
  • If triangle JKL s congruent to triangle RST which congruences are true by CPCTC
    7·1 answer
  • Algebra 1
    6·1 answer
  • A bag contains 25 marbles of the same size that are yellow, green, and purple. The probability of picking a yellow marble is 20%
    8·1 answer
  • Please help!! It’s due @ midnight
    7·2 answers
  • ALGEBRA ONE HELP!<br> Giving brainliest!!
    7·1 answer
  • Able, Ben and Cal each played a game.
    5·1 answer
  • Jordan's family spends an average of $70 per month on electricity. At that rate, what can Jordan's family expect to pay for elec
    10·2 answers
  • One day a retail store received a box of 24 shirts. If this shipment had 6 defective shirts, what can the store expect for upcom
    6·1 answer
  • *
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!