1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
2 years ago
9

What is the slope of a line perpendicular to the line passing through the points P (2,5) and Q (-3,7)?

Mathematics
1 answer:
babunello [35]2 years ago
6 0

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

perpendicular line means the two lines' slope when multiplied together gives a answer of -1.

hence, we just need to find the slopw of the line connecting the 2 points and form an equation with -1 to get the slope the question wants.

slope of the line PQ:

(7-5)/(-3-2) = -2/5 (slope formula)

slope of the perpendicular line:

-2/5 x slope = -1

slope = (-1)/(-2.5) = 2/5

You might be interested in
What trigonometric ratio is defined as the length of the opposite leg divided by the length of the hypotenuse?
aleksley [76]

SOH CAH TOA

Sine is opposite over hypotenuse so you're answer is C.

:)))

8 0
3 years ago
Is table A liner or nonlinear
Kipish [7]
I think table A is liner
7 0
3 years ago
Solve and graph each of the following. Show your work to receive full credit.5x – 6 – 8x ≤ 9
alexandr402 [8]

Answer: x> or equal to -5

Step-by-step explanation:

5x – 6 – 8x ≤ 9

Combine the lioe numbers

-3x-6≤ 9

+6 to both sides

-3x≤ 15

Divide by a -3 to both sides

X>or equal to -5

Hope that helps

4 0
2 years ago
Help needed ASAP will give BRAINLIEST and 5 Stars rate
garri49 [273]
(-3, 3) because it is the intersection point.
7 0
2 years ago
Jane and Sue decide to make friendship bracelets for all their classmates. Jane brings 4.5 feet of string, and together they hav
Olenka [21]
5.5 ft

10 - 4.5 = 5.5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume of this prism 8cm to 9cm to 11cm
    15·2 answers
  • Write an expression from the description. Then
    12·1 answer
  • Writing an equation and drawing it's graph to model a real world
    11·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Drag and drop the answer into the box to identify each function as linear, exponential, or neither.
    7·2 answers
  • ( − + 5 + 3)2; simplify.
    7·1 answer
  • -12 - 6.7<br><br> A. 18.7<br> B. -5.3<br> C. 5.3<br> D. -18.7
    7·2 answers
  • Help me!! grade due tonight :(
    10·1 answer
  • Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s).
    6·2 answers
  • Let <br> sin A = 0.36<br><br> tan A = 0.8<br><br> cos A = 0.35
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!