1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
9

Can someone please help even bubbling in with no work is ok I just don’t understand.

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
8 0

Answer:

This is as much as I could do.

Step-by-step explanation:

Steps r in pic below

You might be interested in
How many eggs in a dozen
Over [174]

Answer:

Step-by-step explanation:

a dozen is 12, whether its eggs or anything else (except a bakers dozen)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If your car gets 24 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 440 miles when gasoline costs ​$2.80 per​ gallon?
mojhsa [17]
This not might be correct (Cause in a middle schooler) but I think is....
440 divides by 24 = 18.3333333
We round it to the neared whole number which is 18.
18 x 2.80 = 50.4
So it is 50.4 altogether...
7 0
4 years ago
Tim has a $5000 bond with a 4.6% coupon Tim purchased this bond for $5195 what is the yield of the new bond?
NikAS [45]

Answer:

yield of this new bond is 4.42%

Step-by-step explanation:

given data

bond  = $5000

coupon rate = 4.6%

purchased bond = $5195

to find out

yield of this new bond

solution

We get here first amount paid to the bond holder

amount paid = 4.6% × $5000

amount paid = $230

and

so Tim earned $230 on a bond that cost her $5195  

so yield of this new bond = \frac{230}{5195} \times 100

yield of this new bond = 4.42 %

6 0
3 years ago
Create a proportion from the given set of numbers: 3,6,7,14
Nina [5.8K]

Answer

3:6=7:14

Step-by-step explanation:

pls make me branliest

3 0
3 years ago
luna has $50 when she got to the carnival. after 12 rides, she had $26. what was the price of each ride?
stellarik [79]

Answer:

<h2>$2</h2>

Step-by-step explanation:

Lets see how much money she spent first.

$50 - $26 = $24

Now that we know she spent $24 we can divide 24 by twelve which will tell us how much each ride costs

24 / 12 = 2

She spent $2 on each ride

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I really need help on this question! !!ASAP!!!​
    10·2 answers
  • Find the missing dimension of the cylinder. Round your answer to the nearest whole number.
    5·1 answer
  • Rob ran 27.2 miles less than Jasmine last week. Rob ran 10 miles. How many miles did Jasmine run?
    7·1 answer
  • 20 onions cost £3.00. 25 potatoes cost £6.25. Mr Dean needs 14 onions and 16 potatoes. Calculate the total cost.
    15·1 answer
  • Find a general solution to the differential equation â6yâ²=1+x+y+xy by solving the equation and then applying the initial condit
    8·1 answer
  • HELP with number 19 please
    10·1 answer
  • The double number line shows that Jonah needs 28 seconds to fold 2 shirts. Based on the ratio shown in the double number line, h
    14·2 answers
  • A 12- pack of 8- ounce juice boxes costs $5.90. How much would an 18- pack of the same 8- ounce juice boxes cost?
    10·1 answer
  • Point B is a point of tangency. Find the radius r of OC.<br> А 9<br> B<br> r<br> n
    8·1 answer
  • Triangle HIJ has vertices H(1, 7) , I(−4, −2) , and J(−3, 5) . Write the coordinate notation for a translation of 3 units right
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!