Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Hello! I'll write the instructions to graph these functions.
f(x)=x
Technically, this function is y=x, so the slope would be 1. To graph this one, start at the origin (0,0) and move up one unit, and to the right one unit since this is a positive slope.
g(x)= -1/3x+2
First, plot a point at y=2 when x=0. 2 is your y-intercept. Your slope is negative, so the line will be decreasing. From your first point, head down 1 unit and to the right 3 units. Continue plotting points from the previous points.
Also, if you have a graphing calculator, here are the steps to graphing the functions: ON, Y= (enter your functions), and press GRAPH or 2nd, TABLE to see individual points. Hope this helps! :)
Answer:
el tiempo es de 46% caracteres fotográficos ya que si el precio es de 5200 la mitad es 3890
Answer:
x=1
Step-by-step explanation:
Just look at the x axis and see where the coordinate lands on and it's 1
Answer:
2670.000$ is the total amount of assets and liabilities