We don't have a pic. We need one
Answer:
12.57555 rounded to 12.5756
Step-by-step explanation:
34'=34*1/60=0.56°
56''=56/1/3600=0.01555°
12°+0.56°+0.01555°=12.57555°
First, combine like terms.
12y+6=6y+12 turns into
12y-6y=12-6, which is
6y=6. Now divide both sides by 6.
y=1
now do a quick check (cause that's always a good idea).
12(1)+6=6(1)+12
12+6=6+12
18=18 ; )
Answer:
x=8
Step-by-step explanation:
30-5x-10
-5x+30-10
-5x+40
-5x= -40
divide both sides by -5
-5x/-5= -40/-5
x=8
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.