1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
10

Can someone please help me without any links or guessing? I’m putting a lot of points into this one so if you could just help me

that would be very much appreciated!
Justin made a large kite consisting of one parallelogram and two identical triangles, as shown below. What is the area of Justin's kite?

A) 14 ft sq
B) 20 ft sq
C) 28ft sq
D) 40ft sq

Mathematics
1 answer:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the slope?<br> (see attachment)
Ivanshal [37]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
State the domain and range of the relation { (-3,2),(4,1)(0.3),(5,2),(2,7)} .Then determine whether the relation is a function.
Novosadov [1.4K]
Answer:

Domain: {-3, 0, 2, 4, 5)
Range: {1, 2, 3, 7}

The relation is a function because for every x-value there is one y-value. In other words, for every input there is one output.
6 0
3 years ago
Which product has 4 zeros after the digit 3?
sveticcg [70]

Answer:

0.03×104=3.12

0.3×104=31.2

0.3×10=3

0.03×109=3.27

these are the products

hope it helps!

4 0
2 years ago
HELPPPPP !!!!!! WILL MARK BRAINLEST
Svet_ta [14]

Answer: A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Can someone please help me with this problem !!! ASAP PLEASE NEED THE HELP !!
Misha Larkins [42]
I would say A. is the correct answer. Definitely a weird one. Hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A bald eagle can eat 3.85 kilograms of fish in a week. The eagle eats the same amount each day. How many grams of fish will the
    8·2 answers
  • Identify the error in the student solution shown below. Find the correct answer.
    13·1 answer
  • 351x5 estimate the answer
    8·1 answer
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • The graph of the function g(x) is shown on the coordinate plane below
    12·2 answers
  • How to solve all of these​
    14·1 answer
  • If a clock is set to Greenwich Mean Time and the Sun is observed to reach its zenith at 10:00 A.M., what is the longitude?
    9·1 answer
  • See the image please answer as fast as possible 15 points!
    5·2 answers
  • The Grand Prismatic Spring in Yellowstone discharges 8,400 gallons of water at a rate of 560 gallons a minute. Using m for minut
    9·1 answer
  • A teacher gave a 5-question multiple choice quiz. Each question had 4 choices to select from. If the a student completely guesse
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!