1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
3 years ago
11

A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.

Mathematics
1 answer:
Snezhnost [94]3 years ago
8 0
The unit rate is the cost of one unit. If we know that 12 soaps cost $8.84, then by dividing the total cost by the number of soaps, we can find how much each soap costs.

$8.84 / 12 soaps = $0.74 per soap
You might be interested in
WHen you have a graph, how do you find the vertex?
Whitepunk [10]

Answer:

first you have to find the shape then you find the vertex

Step-by-step explanation:

Have a blessed day! stay safe

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
X = -9 and y = 2 plz help me plz
olasank [31]

Answer: 9 and -2

Step-by-step explanation: because of the way it's writen.

5 0
3 years ago
Help will give brainly and thanks <br> I have 5 mins
soldi70 [24.7K]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert to a percent 8 15<br>​
MAVERICK [17]

Answer: %53.333333333333 or 53 1/3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve for x<br> 1/4 x^3 = -27/4​
ludmilkaskok [199]

do u still need the answer or no cuz its kinda long

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you convert fractions to decimals?
    8·2 answers
  • On a test I was given 2 triangles. One triangle gave measurements of all three sides as 2, 4, and 5. The next triangle had sides
    8·1 answer
  • THIS IS MY FIFTH TIME :(
    14·1 answer
  • Morgan plots the point (4,-7) on a coordinate plane. If she reflects the point aacross the y axis, what are the coordinates of t
    11·2 answers
  • The revenue from selling x shirts is r(x) = 11x.
    6·1 answer
  • What is the F.O.I.L method in Algerbra 1?
    15·2 answers
  • I need help with this.​
    6·1 answer
  • Match the percent on the left with the sum of friendly percents on the right
    8·1 answer
  • Helpppppppppppppppp fasttttttttttttttt pleaseeeeeeeee
    9·1 answer
  • Please HELP ME FIGURE THIS OUT ( ITS REALLY EASY IM JUST TIRED )
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!