1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harkovskaia [24]
3 years ago
15

Three pounds of fish food costs $14.97 at the market. What is the unit price

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
6 0

Answer: $4.99

Step-by-step explanation:

14.97 ÷ 3; this will tell you the unit price of each individual fish.

The answer is $4.99.

***If you found my answer helpful, please give me the brainliest. :) ***

You might be interested in
Compare the decimals 14.40 and 14.04.
tatuchka [14]
C. 14.40 is greater than 14.04
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 and 1/5 -2 and 3/5 equal
Furkat [3]
7 1/5 - 2 3/5 = 
36/5 - 13/5 =
23/5 or 4 3/5 <==
6 0
3 years ago
This is my last ONE I HAVE TO ANSWER HELP ME
damaskus [11]
A.
To solve for volume you multiply the measurements of width height and length
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Diana works at a clothing store. She sold 1/5 of the total number of green shirts on Monday and 3/12 of the total number of gree
sergejj [24]

Answer:

your answer is 27/60 and 7/60

4 0
1 year ago
Solve the equation. 27x - 6 = 9x - 1
Evgesh-ka [11]
27x-6=9x-1
27x-9x =-1+6
18x = 5
x = 5/18
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you know where to put the parentheses in an equation?
    9·2 answers
  • Factor polynomial below
    15·1 answer
  • What are two numbers that round to 15.5
    14·2 answers
  • 7g:1kg to its simplest form​
    5·1 answer
  • What is true of vertical angles? A. they are complementary B.they are supplementary C.they are congruent D.they are adjacent
    15·2 answers
  • 5x+6y= 32 12-4x=8 substitution
    14·1 answer
  • Lance and Alex have 70 pencils. Lance has 4 times as many pencils as Alex. Alex's pencils are shared equally among 2 children. H
    6·1 answer
  • Reggie makes $37,500 per year. He will receive an 8% raise. What will be his new salary?
    12·1 answer
  • 6x +8=5x=4 <br> what is the value of x
    13·1 answer
  • Is 23 a prime number
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!