1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
3 years ago
12

Solve for x or find x ​

Mathematics
1 answer:
Varvara68 [4.7K]3 years ago
3 0
X=9
Prove
9+27=36
4(9)=36
You might be interested in
Find the slope of the line whose equation is 8y-16x=12
Mice21 [21]
The formula for slope is y=mx+b
so if you re arrange the equation from 8y-16x=12
to 8y=16x+12
the slope will be the coefficient of x =16
5 0
3 years ago
ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. Show your work OR give an explaination.
ladessa [460]

Answer:

x is all real numbers

Step-by-step explanation:

The domain is the values for the inputs

Since all values are allowed for the input

The domain is all real numbers

8 0
3 years ago
The price of a pair of shoes is $28. The sales tax rate is 2.39 percent. What is the total amount you would pay if you bought th
Nadya [2.5K]
0.0239 x 28 = .6692 (this is the amount of tax paid)
shoes + tax = total
$28 + 0.6692 = $28.6692 which rounds to $28.67 (money is always rounded to the hundredths place)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of each interior angles of a regular hexagon show all work
Ivahew [28]
The measure of the interior angles would be 120°, and they would all add up to be 720°
8 0
3 years ago
Examples of parallel lines ​
viktelen [127]

Answer:

what idea and experience do you get after being lockdown for long three or four months due to corona virus. write your experience in the form of article that is published in school magazine on the topic lack of physical activity.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dennis ran 3 miles in 20 minutes and continues runnin at this rate for 1 hour. Cindy ran 6 miles in 30 minutes and continues run
    10·2 answers
  • John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
    10·1 answer
  • Will give brainliest!!! :)<br> Thank you
    9·2 answers
  • A friend is building a 4-sided garden with two side lengths of 19 feet and exactly one right angle. What quadrilaterals could de
    13·1 answer
  • Emma rides a bicycle 16 miles east and then 15 miles north. About how far is she from her starting point?
    5·1 answer
  • How do i factorize x2+14x+49
    12·2 answers
  • Are these congruent?
    6·2 answers
  • Build the graph of the equation (x-2)(y-3)=0
    7·1 answer
  • Check all that apply. if cos0 = 13/5, then: ?
    7·1 answer
  • Hi! can you help me please with this? and process pls?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!