1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
2 years ago
13

Please help me answer this :) Explain your answer Will give brainiest

Mathematics
2 answers:
ASHA 777 [7]2 years ago
8 0
Store A will cost $1.28
lora16 [44]2 years ago
4 0

Answer:

A: Store A will cost about $1.28 less

Step-by-step explanation:

Okay, let's find the unit rate of cost. To find that for store A, we divide 7.26 by 3, which gets us 2.42. For store B, we need to look for the first intersection. We find that at (20, 50). Let's divide 50 by 20. That gets us 2.50. Let's multiply 2.42 and 2.50 by 16. That gets us 38.72 for store A and 40 for store B. Let's subtract 38.72 from 40. That gets us 1.28. That means store A costs $1.28 less than store B. That makes our answer A.

You might be interested in
40% of what number is 26
tatyana61 [14]
<span>Divide 26 by 0.4 and get 65.</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
"You figure you can ride Ghost Wind, then get on. Just bring him back to the stable when you're finished so I can rub him down."
AlekseyPX

Answer:

character vs nature.

minor

I got it right on edge 2021

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
22)3441<br> What’s the Answer
daser333 [38]

Answer:757.02

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mr. Flanders’ class sold doughnuts for $1.35 each and Mr.Rodriquez’s class sold cartons of milk for $1.08 each together the clas
saul85 [17]

Answer:

Part A: Let, the number of doughnuts = x and the number of carton milk = y.

Part B: We have, Mr. Flanders sold doughnut for $1.35 each and Mr. Rodriquez sold milk for $1.08 each.

As, they sold 85 items in total.

Thus, x + y = 85.

Moreover, they both earned $104.49 in total.

So, 1.35x + 1.08y = 104.49.

Hence, we get the system of equations,

1.35x + 1.08y = 104.49

x + y = 85.

Part C: Now, we will solve the system of equations,

As, x + y = 85 ⇒ y = 85 - x.

As, 1.35x + 1.08y = 104.49 ⇒ 1.35x + 1.08(85-x) = 104.49 ⇒ 1.35x + 91.8 - 1.08x = 104.49 ⇒ 0.27x = 12.69 ⇒ x = 47.

So, y = 85 - 47 ⇒ y = 38.

Thus, x = 47 and y = 38 is the solution.

Part D: Hence, we get that,

Number of doughnuts sold by Mr. Flanders is 47 and the number of carton milk sold by Mr. Rodriquez is 38.

4 0
2 years ago
Quick help!!! Plsss:)
iogann1982 [59]

Answer: for the on your own the equation is y=2x for the outputs on the other thing just add the numbers up

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 620000 rounded to the nearest ten thousand
    6·1 answer
  • Write the sum using summation notation, assuming the suggested pattern continues. -8 - 3 + 2 + 7 + ... + 67
    11·1 answer
  • Multiply. Write in simplest form.<br><br> 1. 5 1/3x1 1/4<br> 2.1 2/5x3 1/6<br> 3.7 1/8x2 5/6
    6·2 answers
  • In order for a constitutional amendment to the Florida constitution to pass 60% of the popular vote must support the amendment.
    5·2 answers
  • 35 out of 56 as a percentage
    10·1 answer
  • What circular area is covered by the signal if the<br> circumference is 754 miles?
    8·1 answer
  • Explain why each of the following integrals is improper. (a) 4 x x − 3 dx 3 Since the integral has an infinite interval of integ
    13·1 answer
  • The unit to measure an angle is a
    9·2 answers
  • I need help with a math question, ASAP!! Please, I will give Brainliest. Below is a screenshot of the math problem
    10·2 answers
  • Which number is NOT in the solution set of x-8 &lt; 14?<br> A)17<br> B)19<br> C)21<br> D) 23
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!