1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
3 years ago
9

Select the statement that describes this expression: 10 + fraction 1 over 4x (5 + 3) − 3.

Mathematics
2 answers:
Valentin [98]3 years ago
6 0

Answer:

10 more than fraction 1 over 4 of the sum of 5 and 3, then subtract 3

Step-by-step explanation:

Can't be the other ones

denis23 [38]3 years ago
3 0

Answer:

10 more than fraction 1 over 4 of the sum of 5 and 3, then subtract 3

Step-by-step explanation:

Can't be the other ones

You might be interested in
If a sprinkler Waters 1/20 of a lawn in 1/5 of an hour, how much time will it take to water the entire lawn?
loris [4]
4hrs, I think, because 20 divided by 5 is 4.
6 0
2 years ago
Please help me my parents don’t understand either
lakkis [162]
For every loaf of bread there are 4 flour used
6 0
3 years ago
The Dowers make pumpkin pie. If each person wants three slices of pie, and each pie is Cut into 9 slices, how many pies do they
Mrac [35]

The Dowers need to make 5 pies for 15 people.

Step-by-step explanation:

Given,

1 person = 3 slices of pie

15 persons = 15*3 = 45 slices of pie

It is also given that;

9 slices of pie = 1 whole pie

1 slice of pie = \frac{1}{9}\ pie

45 slices of pie = \frac{1}{9}*45

45 slices of pie = 5 whole pies

The Dowers need to make 5 pies for 15 people.

Keywords: multiplication, division

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/4021035
  • brainly.com/question/4034547

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
What is the definition of intersection In math?
miskamm [114]

Answer:

Step-by-step explanation:

an intersection is a point, line, or curve common to two or more objects

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I study for a big math test? any tips on how to study I'm a visual learner.
Nastasia [14]

Honestly? Just review your notes and try to work out the problems yourself before taking a look at the answer. You can also google specific topics that the test will cover and try the practice problems.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Two right triangles are graphed on a coordinate plane. One triangle has a vertical side of 4 and a horizontal side of 10. The ot
    15·1 answer
  • Do number 36 only, thx!
    8·1 answer
  • An equation is shown below:
    15·2 answers
  • WORTH MANY POINTS AND YOU WILL BE BRAINLIEST!!!
    6·1 answer
  • Is (0,2) (1,0) (2,-2) (3,-4) a function
    8·1 answer
  • How would -35.64 be classified
    5·1 answer
  • It took Joe 3 hours swimming at a speed of 12 miles per hour to swim along the Charles River. If Jennifer is swimming the same p
    15·1 answer
  • What is the number of possible outcomes in the sample space formed by rolling a dice and flipping 2 coins?
    11·1 answer
  • #3 only timed test!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!