Answer:
$48.72
Step-by-step explanation:
<u>Step 1:</u> identify the given parameters
Sky's gross annual income = $36,192
<u>Step 2:</u> calculate Sky's weekly salary
= 36,192/52
=$696/week
<u>Step 3: </u>calculate Sky's weekly 4% deduction
= $696 X 4%
=$696 X 0.04 = $27.84
<u>Step 4: </u>calculate Sky's weekly 3% deduction
= $696 X 3%
=$696 X 0.03 = $20.88
<u>Step 5</u>: calculate how much is deposited into Skye’s 403(b) each payday
= $27.84 + $20.88
=$48.72
C is the answer.........................
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
Answer:
17 in,3 in, and 19in
so the third answer
Step-by-step explanation: