1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
3 years ago
8

Please help and please tell me how to solve

Mathematics
1 answer:
LenaWriter [7]3 years ago
3 0

Answer:

150

Step-by-step explanation:

the line by itself is 180 degrees so 180-30

You might be interested in
L= 3x+5 and width is x-3 what is the area of it? in polynomial in standard form
Studentka2010 [4]
Area of rectangle =wxl
A=(3x+5)(x-3)
A=3x^2+5x-15-9x
A=3x^2-4x-15


7 0
3 years ago
Find h(-4 ) given h(x)=3x2 +2x -16​
liubo4ka [24]

Answer:

2x-10

Step-by-step explanation:

3x2+2x-16

6+2x-16

2x-10

4 0
3 years ago
How would you best describe the angle pair<br> &lt;3 and &lt;8
Alex_Xolod [135]

Answer:

Vertical angles

5 0
3 years ago
Other ways to write 50897
NARA [144]
Written form: fifty thousand eight hundred ninety-seven.

expanded form: 50000+800+90+7
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can i get help please and thanks
bixtya [17]

Answer: 9.21954

it’s pythagorean theorem btw :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help will mark brainliest
    15·1 answer
  • Solve this system by elimination 12x-8y=20. -4x+3y=1
    7·1 answer
  • Please Help me with this, i will reward 50 Points
    5·2 answers
  • The system of inequalities below describes the relationship between Cori’s age, C, and Livy’s age, L. DOK 2
    5·2 answers
  • A delivery truck is transporting boxes of two sizes: large and small. The combined weight of a large box and a small box is 85
    7·1 answer
  • This graph shows the solutions to the inequalities. does the system of inequalities y&gt;3x+14 and y&lt;3x+2. Does the system of
    7·1 answer
  • What number, or factor, can both 14 and 35 be divided by?
    11·2 answers
  • 4. Lynn can walk two miles intenta
    6·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • PLEASE ANWSER CORRECTLY!! I WILL MARK BRAINIEST!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!