1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
10

How many method(s) of distributing goods and services can satisfy all wants.?

Business
2 answers:
Kipish [7]3 years ago
5 0
The answer to the question above is NONE, there is no method(s) of distributing goods and services that satisfies all wants of the people. Wants are in constants change and infinite due to change of demands. Satisfaction of human wants are limited to the amount of natural and human resources availability.
Rom4ik [11]3 years ago
5 0

Answer: NONE

Explanation: human wants are infinite and are limited to the amount of natural and human resources availability.

You might be interested in
During 2020, Sam and Libby, a married couple, decided to sell their residence, which had a basis of $200,000. They had owned and
baherus [9]

Answer:

$50,000:$400,000

Explanation:

Based on the information given we were told that the Broker's commissions and other selling expenses was the amount of $50,000 in which They as well made purchased of a new residence in July for the amount of $400,000 which means that the recognized gain will be $50,000 the amount of Broker's commissions and other selling expenses and the adjusted basis of the new residence will be $400,000 which is the cost of purchasing a new residence.

6 0
2 years ago
Maxim Corp. has provided the following information about one of its products: Date Transaction Number of Units Cost per Unit 1/1
Setler [38]

Answer:

Cost of goods sold as per average cost method = $92,458.5

Explanation:

As for the information provided as follows:

Opening Inventory             265 units     @         $153 each      = $40,545

Purchase                             465 units     @         $173 each      = $80,445

Purchase                             165  units     @         $213 each      = $35,145

Total data                            895 units                                        = $156,135

Average cost per unit = $156,135/895 = $174.45

In average cost method simple average is performed, whereas in weighted average weights are assigned.

Sale is of 530 units

Cost of goods sold as per average cost method = $174.45 \times 530 = $92,458.5  

7 0
2 years ago
Question 17 of 20
Hoochie [10]

Answer: A microcomputer is a small computer that contains a microprocessor as its central processor.

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the expenses listed is a variable expense? A.electricity B.health insurance C.emergency fund D.retirement deduction
rjkz [21]
A) the amount of electricity you use can vary from month to month
8 0
3 years ago
ACCOUNTING:
Oksana_A [137]

Explanation:

why is this so much who assigned you this

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Country X has currency C1 and Country Y has currency C2. The nominal exchange rate C2/C1 and GDP deflator P for Country X and P*
    12·1 answer
  • In times of economic downturn, which of the following businesses is most likely to do well?
    10·2 answers
  • Which type of financial statement should you look at if you want to see a company's profits and losses over a specific period of
    8·2 answers
  • 4. Consider the game of chicken. Two players drive their cars down the center of the road directly at each other. Each player ch
    10·1 answer
  • State and explain the law of diminishing marginal return
    9·1 answer
  • If short-run marginal cost and average variable cost curves for a competitive firm are given by SMC = 2 + 4Q, and AVC = 2 + 2Q,
    9·1 answer
  • Which of the following is still primarily a bricks-and-mortar industry?
    5·1 answer
  • Activity-based costing (ABC) systems ________. A. Unselected have the same cost allocation system as plantwide and departmental
    5·1 answer
  • If the consumption function is defined as C = 5,500 + 0.9Y, what is the
    11·1 answer
  • Country A can produce 10 yards of textiles or 6 pounds of food per unit of input. Compute the opportunity cost of producing one
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!