Answer:
Roses= $8.4
Daises= $15.6
Step-by-step explanation:
Let represent the daises and let r represent d roses
r + d= 24....equation 1
0.25r + 0.90d= 16.40.......equation 2
r= 25-d
Substitute 25-d for r in equation 2
0.25(25-d) + 0.90d= 16.40
6.25-0.25d+0.90d= 16.40
6.25+0.65d= 16.40
0.65d= 16.40-6.25
0.65d= 10.15
d= 10.15/0.65
d = 15.6
Sub 15.6 for d in equation 1
r+d= 24
r+15.6= 24
r= 24-15.6
= 8.4
Price of daises is $15.6
Roses is $8.4
Answer:
It depends on the shape
Step-by-step explanation:
For a rectangle: length x height
For a triangle: base x height, then divide the answer by 2
For a circle: π x (diameter / 2)^2
Answer:
45 min
Step-by-step explanation:
Here,
the we take the work as W and Alan's speed as A and Zack's speed as Z.
A = 2Z
W = 30 ( A+Z)
if the time for Alan to done cleaning alone is t then t = W ÷ A
t = ( 30 (A+(A÷2)))÷ A
t = 45 min
I am done .
Answer:
433
Step-by-step explanation:
Answer: $1349
Step-by-step explanation:
SI = prt / 100
= (950 * 7 * 6) / 100
= 399
Amount in the account
950 + 399 = 1349