1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
3 years ago
6

Helpppppp!!!!!!!! Please

Mathematics
1 answer:
stiv31 [10]3 years ago
7 0

Hey there!!

We know angle DEC = angle AEB

Hence,

... 4x + 12 = 5x - 10

... - x = - 22

... x = 22

4 ( 22 ) + 12

88 + 12

100° is the answer.

Hope my answer helps!

You might be interested in
During one snowy month a kentucky school held classes 9/11 of possible the school days if there are 22 possible school days how
SOVA2 [1]
This question isn't phrased correctly, but I will assume it's asking about common denominators with fractions.

9/11 1/22

18/22 1/22

18 school days.
5 0
3 years ago
Calculate the amount and the compound interest on Rs 12.000 in 2 years at 10%
mel-nik [20]

Answer:

Amount = p( 1+r/100) ^n

= 12000 ( 1+10/100) ²

= 12000( 10/10+1/10) ²

= 12000( 11/10) ²

= 12000 x 11/10 x 11/10

= 14520 rs.

Compund interest = amount - principal

= 14520 - 12000

= 2520rs.

Next question :- no of men can complete a piece of work in 7 days = 36

No of men can complete a piece of work in 42 day = ( 36 x 7 ) ÷ 42

= 252 ÷ 42

= 6 men

5 0
3 years ago
A family buys airline tickets online. The family buys travel insurance that costs ​$ per ticket. The total cost is ​$. Let x rep
Nookie1986 [14]

Answer:

One ticket equals $169

Step-by-step explanation:

The family buys 4 airline tickets online.

The travel insurance costs $19 per ticket.

The total cost is $752.

A.

An equation that models this problem could be

Basically, we know that the insurance costs $19 which represents an additional costs after the price per ticket, that's why we need to add them. Then, we know that the familiy bought 4 tickes, that's why we multiply by 4, and finally, the total cost must be equal to 752, according to the problem.

B.

To find the price of one ticket, we just need to solve the equation for

Therefore, one ticket costs $169.

5 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!(plz show work too)
trapecia [35]

\huge \bf༆ Answer ༄

Let the capacity of bus be x students

And van be y students, now ;

From the given statements we get two equations ~

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:2x + 10y = 260 \:   \:  \:  \: \:  (1)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:13x + 5y = 670 \:  \:  \:  \:  \: (2)

multiply the equation (2) with 2 [ it won't change the values ]

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:2x + 10y = 260 \: \:  \:  \:   \:  \:  \:  \:  \: (1)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:26x + 10y = 1340 \:  \:  \:  \:  \: (3)

Now, deduct equation (1) from equation (3)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:26x + 10y - 2x - 10y = 1340 - 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:24x = 1080

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:x = 1080 \div 24

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:x = 45

Therefore each bus can carry (x) = 45 students

Now, plug the value of x in equation (1) to find y ~

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:2x + 10y = 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:(2 \times 45) + 10y = 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:90 + 10y = 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:10y = 260 - 90

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:10y = 170

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:y = 170 \div 10

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:y = 17

Hence, each van can carry (y) = 17 students in total.

5 0
3 years ago
27=6x+3(-3x+15<br> ????????
aalyn [17]

combine your like terms and get x by its self

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Briana invested $12,500 into a fund that is expected to grow by 5.25% per year. How long with it take the fund to be worth $25,0
    9·2 answers
  • Which pile has more pennies
    6·1 answer
  • Jatonia sold n cups of lemonade at her stand for 0.75 each. She made a total of 18.00. Write an equation to express how many cup
    7·2 answers
  • Ned caught 1/3 pound of fish. Sarah caught 5/12 pound of fish. Jesse caught 1/6 pound of fish. How many in total did they catch?
    5·2 answers
  • Simplify the following expression, if possible.<br> (xyz)6
    13·2 answers
  • Identifying a pattern cannot help you make an estimate.<br><br> True or False
    8·1 answer
  • Where are the zeros for f(x) = 3 sin 2x on the interval [0, 21)?
    15·1 answer
  • -20x+33=-7<br> solve for x
    7·1 answer
  • Evaluate<br><br> -4x + 7 for x = -1
    8·2 answers
  • Ski tour sales at an agency went from $12,500 in January to $8,700 in February. Enter the value to make a true statement. Round
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!