For 10 ream, it's cost = $49
So, for 1 ream, it would be: $49/10 = $4.9
So, your final answer is $4.9
Hope this helps!
Answer:
Part 1) The unit rate is 
Part 2) A 56 ounce bag of pumpkin Seeds cost $14.00
Step-by-step explanation:
Part 1) What is the unit rate for the pumpkin seeds?
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or 
Let
y ----> the cost of pumpkin seeds in dollars
x ---> the weight in ounces
we have
For x=24 ounces, y=$6
Find the value of the constant of proportionality k

substitute the values

The unit rate is the same that the constant of proportionality k
therefore
The unit rate is

Part 2) How much would 56.
ounce bag of pumpkin seeds cost?
we know that
The linear equation is equal to

For x=56 ounces
substitute in the linear equation and solve for y

Answer:
7x+6
Step-by-step explanation:
Aryana simplified the expression 3(x + 4) + 2(2x – 3). She justified her work by letting x = 3 in both the given and simplified expressions. Which is the correct simplified expression for Aryana's expression? What is the result for both expressions when x = 3?
Simplified Expression:
3(x + 4) + 2(2x – 3)
3x+12+2(2x-3)
3x+12+4x-6
7x+6
Answer:
or 
Step-by-step explanation:
You need to complete the square before you can take the square root of both sides.

Subtract 10 from both sides.

To complete the square, you need to add the square of half of the x-term coefficient to both sides.
The x-term coefficient is 7. Half of that is 7/2. Square it to get 49/4. Now we add 49/4 to both sides of the equation.



Now we use the square root property, if
, then



or
or 
or 