The expression s = 5b represents the Sandra rode her bike and the distance Sandra rode, equals 17 miles.
<h3>What is distance?</h3>
Distance is a numerical representation of the distance between two items or locations. Distance refers to a physical length or an approximation based on other physics or common usage considerations.
We have:
Sandra rode her bike 5 times as many miles as Barbara. If b, the distance Barbara rode, equals 3.4 miles.
b = 3.4 miles
Let's suppose the s is the distance Sandra rode then,
s = 5b
The above expression represents the Sandra rode her bike.
Plug b = 3.4 miles
s = 5(3.4) = 17 miles
Thus, the expression s = 5b represents the Sandra rode her bike and the distance Sandra rode, equals 17 miles.
Learn more about the distance here:
brainly.com/question/26711747
#SPJ1
Answer:
Are you asking? Or telling me? Sorry im not sure what you want me to do...--
Step-by-step explanation:
Answer:
The lateral surface area of a prism is the sum of the surface areas of the sides of the prism.
Since the bases of the prism are triangles, there are three sides. The area of each lateral is the product of a side of the triangle times the height of the prism.
We can express this as Lateral Surface Area LSA = (s1xh) + (s2xh) + (s3+h), where "s1, s2, s3" are the lengths of the sides of the triangle and "h" is the height of the prism.
We can factor out "h" to get LSA = hx(s1+s2+s3) where the factor "s1+s2+s3" is the perimeter of the triangle.
Solving for "h", we get h = LSA / (s1+s2+s3)
For your specific problem, h = 300 / (4 + 5 + 6) = 300 / 15 = 20
Answer:
B
Step-by-step explanation:
For 11 1/2 gallons, he paid $36.80.
We need to find the cost per gallon.
First, converting 11 1/2 gallons to decimal, it is:
1/2 = 0.5
So, 11 1/2 is 11.5 gallons
So, Cost Per Gallon (last week) = 
There is 5% increase on this $3.20 per gallon. We find 5% of 3.2 and add it to 3.2 to find this week's cost per gallon.
<em>5% = 5/100 = 0.05</em>
<em>0.05 * 3.20 = 0.16</em>
<em>So,</em>
<em>3.20 + 0.16 = $3.36 per gallon</em>
<em />
Cost Per Gallon (this week) = $3.36
To buy 9 1/4 gallons it would take:

<u>Note:</u> 1/4 = 0.25, so 9 1/4 = 9.25
It would cost $31.08 to buy 9.25 gallons this week
Correct answer is B