1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
4 years ago
9

griffin ordered a pair of sneakers online. he had 16 credit that he applied toward the purchase, and then he used a credit card

to pay for the rest of the cost. if the the shoes cost 80, then how much did griffin charge to his credit card when he bought the sneakers? PLEASE ANSWER I BEG Y'ALL
Mathematics
1 answer:
Doss [256]4 years ago
4 0

Answer: Griffin charge $79.854 to his credit card when he bought the sneakers.

Step-by-step explanation:

Griffin ordered a pair of sneakers online.

Value of each credit point = 1 cent

Then , value of 16 credit points = 16 cents = $0.16 [1$ = 100 cents]

Cost of shoes = Rs $80

Charge to credit card = (Cost of shoes) - (Value of 16 credit points)

= $(80-0.16)

= $79.84

Hence, Griffin charge $79.854 to his credit card when he bought the sneakers.

You might be interested in
What is 692,004 number in the other forms standard form?
Studentka2010 [4]
Am presuming you mean in standard form:

692 004 =  6.92004 * 10⁵
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Is (x+5)2 equivalent to 2x2+10x +10? Explain why or<br> why not?
Rzqust [24]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

no because its equal to 2x+10

4 0
3 years ago
The cost of renting a bicycle from Dan's Bike Shop is $2 for 1 hour plus $1 for each additional hour of rental time. Which of th
Vlad [161]

option B

Explanation:

The cost of renting per hour = $2

For 1 hour = $2

For each additional hour, it is $1

For 2 hours = First hour + 1(additional hour)

For 2 hours = $2 + $1(1) = 2+1 = $3

For 3 hours = $2 + $1 (2) = 2+2 = $4

For 4 hours = $2 + $1(3) = 2+3 = $5

The graph which shows this rental cost as 2, 3, 4, 5 is option B

7 0
1 year ago
the diameter of a can is 8cm the height is 12cm work out how much water is in the can using method V = PI r2h. use 3 as the vaul
givi [52]
<span> high and the </span>diameter<span> is </span>8cm using<span> the formula </span>V<span>=.π r ²h, </span>work out<span> how </span>much<span> ...the </span>height<span> h is given as </span>12 cm<span> ... Note: Generally we would </span>use<span> 3.14 as the rounded </span>value<span> of </span>pi<span>. ... when dealing </span>with<span> liquids, turn cm</span>3<span> to milliliters. ... Adding and Subtracting Polynomials Math Word Problem Solution </span>Method<span> ..</span>
7 0
3 years ago
Find the absolute mean deviation for this set (-32,9,11,12).<br> A)0<br> B)8<br> C)16<br> D)32
Alex Ar [27]
I think 0 because 9+11+12=32
32+-32 or 32-32= 0
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe the transformation done to y=1/x to get y=1/4x-12.<br><br> Please Show Work.
    11·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
  • Please help me, Identify each pair of angles named below as adjacent angles or vertical angles.
    14·1 answer
  • Cleo wants to join a gym. There is an initiation fee of $24.99, and each month of membership costs $12.50. If Cleo pays $174.99,
    8·1 answer
  • What is equal to the expression (4^-5)^3
    5·2 answers
  • A car rental agency charges 34 $ per day to rent a car and 12.95​$ per day for a global positioning system​ (GPS). Customers are
    6·1 answer
  • A room that is in the shape of a cube has a capacity of 1331 cubic feet. The room is ____ feet long​
    6·1 answer
  • Help please n ty :P<br> sdhgfahedgewkgfzndb
    8·1 answer
  • Is either x = 18 or x = 14 a solution to x - 8 &lt; 9?
    5·2 answers
  • A ship leaves port at 10 miles per hour, with a heading of N 35° W. There is a warning buoy located 5 miles directly north of th
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!