1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
3 years ago
6

PLZ HURRY DUE BY 9:30

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]3 years ago
7 0

Answer:

5,45

Step-by-step explanation:

You might be interested in
AD is the perpendicular bisector of BC.
masha68 [24]

5x-10= 3x+10

5x-3x= 10+10

2x÷2= 20÷2

x= 10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rachel runs 4 miles in 23 minutes. How many miles does she run per minute?​
KIM [24]

Answer:

To calculate how many total miles Rachel runs per minute, setting up a unit rate, that is a rate with a denominator of 1, would be helpful.

Step-by-step explanation:

Use the current problem to determine a rate.

23 minutes/4 miles

Now, set up a unit rate.

1 minute/<em>x </em>miles = 23 minutes/4 miles

To solve for <em>x, </em>we can use simple division strategies. We divide 23 by 23 to receive 1 minute. Likewise, dividing the current milage by 23 would wield the correct unit rate. To do this, divide 4 by 23.

4/23 = 0.1739130434782609

Finally, simplify your answer to receive 0.17.

Therefore, Rachel runs ~0.17 miles per minute. (Note that this answer is only a rounded answer of her actual milage per minute)

8 0
2 years ago
- 11 = a/6 need help with this ?
JulijaS [17]

a= -66

-11=a/6

-66=a

a=-66

hopes this helps,

Xeno


5 0
3 years ago
Show me how you ÷372÷4
Valentin [98]

Answer: 93

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A bowling alley charges $2.00 per game and will rent a pair of shoes for $1.00 for any number of games. The bowling alley has an
Dafna1 [17]
Mhm keep going my friend
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Insert bracket 3×4+2÷8-2=3
    8·1 answer
  • Oliver raised his grade from an 85 to a 92 for the semester. What was the percent increase of his grade? A) .07% B) .08% C) 7% D
    10·2 answers
  • Find the exact circumference of the circle.
    11·1 answer
  • I need help with this
    7·1 answer
  • Noah spent some of his allowance money on Monday. He spent 1/6 of his allowance on Tuesday and 3/6 of it on Friday. Noah has non
    10·1 answer
  • What is the probability that a randomly selected student has a cell phone and is from School B?
    9·2 answers
  • Ten years ago, an organization reported that teenagers spent an average of 4.5 hours per week on the phone. The organization thi
    15·1 answer
  • Mark went to the sandwich shop. He had a choice of 2 types of bread, 3 meats, and 3 drinks. How many different combinations did
    9·2 answers
  • 6.<br> Lin boughi 3 hats for $22.50. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • What happens to a graph that is representative of exponential decay? The graph goes:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!