1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
5

When f(n) = 34, what is the value of f(n-6)?

Mathematics
1 answer:
Mashutka [201]3 years ago
3 0

Answer:

28

Step-by-step explanation:

f(n)=34, f(n-6)=34-6

=28

You might be interested in
Multiplying rational numbers
Elanso [62]
Rational numbers are numbers that can be written as the fraction of two integers. To multiply rational numbers together, simply the problem, then you multiply the tops and the bottoms separately to get your answer.
7 0
3 years ago
12. How is a ray similar to a line and also a line segment? Show example.
Alona [7]
Ray of sun is a line
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lunch at school consists of a sandwich, a vegetable, and a fruit. Each lunch combination is equally likely to be given to a stud
daser333 [38]

Answer:

a) see attachment

b) Pr(chicken sandwich, carrots, and a banana) = 1/12

c) The probability that Sol gets at least one of his favorite = 5/6

Step-by-step explanation:

a) A tree diagram is used to represent sample space.

We are told the lunch choices are sandwich, a vegetable and a fruit and each lunch combination are possible.

Find attached the tree diagram.

From the tree diagram, there are a total of 12 possible outcomes.

b) Sol's favorite lunch is a chicken sandwich, carrots, and a banana.

The probability that Sol gets his favorite lunch = Pr(chicken sandwich, carrots and a banana)

Pr(chicken sandwich, carrots, and a banana) = 1/12

Reason: From the tree diagram, the likelihood of having all three (chicken sandwich, carrots and a banana) occurs only once.

Pr(chicken sandwich, carrots and a banana) = [number of times(chicken sandwich, carrots and a banana) occurs]/(total number of possible outcomes)

Pr(chicken sandwich, carrots, and a banana) = 1/12

c) For Sol to get at least one of his favorite, we would have at least either chicken, carrot or banana in the possible outcome.

We have 10 of such possible outcome:

Chicken, carrot and apple

Chicken, carrot and banana

Chicken, spinach and apple

Chicken, spinach and banana

Hamburger, carrot and apple

Hamburger, carrot and banana

Hamburger, spinach and banana

Turkey, carrot and apple

Turkey, carrot and banana

Turkey, spinach and banana

The probability that Sol gets at least one of his favorite = (total number of at least one of Sol's favorite lunch)/(total possible outcome)

= 10/12 = 5/6

The probability that Sol gets at least one of his favorite = 5/6

4 0
4 years ago
What is the cost of operating a 3.00-w electric clock for a year if the cost of electricity is $0.0900 per kw · h ?
brilliants [131]
We must take into account the following change of units:
 1kw = 1000w

1 year = 365 days

1 day = 24 hours
 Applying the change of units we have that the electric consumption for 1 year is given by:
 (3) * (1/1000) * (365) * (24) = 26.28 kw * h

 Then, the total cost is given by:
 (26.28) * (0.0900) = 2.3652

 Answer:
 
the cost of operating a 3.00-w electric clock for a year is:
 
$ 2.3652
8 0
3 years ago
Help me pleaseeeeeeeeee.
Paraphin [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

96 maybe

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the difference 32.654 -0.1
    11·2 answers
  • In ΔDEF, \overline{DF} DF is extended through point F to point G, \text{m}\angle FDE = (2x+4)^{\circ}m∠FDE=(2x+4) ∘ , \text{m}\a
    5·1 answer
  • N.1 I need to know it
    6·2 answers
  • 15. Paul is scuba diving and is 3.5 feet below
    12·2 answers
  • On the way to the Samuelsons’, Mr. Anderson filled his car with gas. He put in 9.7 gallons and paid $3.45 per gallon. Estimate t
    12·2 answers
  • Lucas opened a savings account 20 years ago with a deposit of $3,815.24. The account has an interest rate of 3.3% compounded
    11·1 answer
  • Find the surface area and volume of a prism with a square base sides of 8 inches and a height of 12 inches.
    10·1 answer
  • Drag each tile to the correct box. Not all tiles will be used.
    7·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
  • Hello Please Find The Answer To This Question (easy) Part 2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!