1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
6

Write a paragraph explaining what kind of assessment works best for you to really be able to show what you know. (Consider stand

ardized tests, open ended responses, essays, projects, speeches, labs). Explain how your learning style may influence your success on each kind of assessment. 100 POINTS PLZ HELP TODAY
Business
1 answer:
ozzi3 years ago
6 0

Answer:

In my experience, essays work best for me to be able to show what I know. I feel that they are more effective than taking, say, a standardized test for example. This is because they are often multiple choice, and I find myself sometimes guessing rather than doing the intended work. In an essay, I have no option other than to type/write out what I know with little-to-no guesswork, making writing out an essay a superior option when it comes to displaying my knowledge on a topic. My preferred learning style is of the visual sort, and that means I learn best by taking notes, seeing examples, using charts and diagrams, etcetera. These skills influence my success on many different types of assessments, including essay writing, test taking, and project making. I am able to visually take notes on the topic at hand, often with examples, which, in my experience, greatly influences my success on these different types of assessments.

You might be interested in
Pls hurry ________structures are laid-back and undefined.
frozen [14]
The answer I believe to be is C
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
has an inventory of 500 obsolete remote entry keys that are carried in inventory at a manufacturing cost of $ 80 comma 500. Prod
Slav-nsk [51]

Answer:

Remote enter keys shall be further processed in order to decrease the amount of loss by $11,000.

Explanation:

As in the given case,

Number of units = 500

Carrying cost = $80,500

Cost per unit = 80,500/500 = $161

In case of scrap for the price of $4,000

Scrap price per unit = $4,000/500 = $8

Thus, loss per unit in case of scrap = $161 - $8 = $153

In case inventory is further processed

Total cost = $80,500 + $19,000 = $99,500

Cost per unit = $99,500/500 = $199

Revenue earned = $34,000

Revenue per unit = $34,000/500 = $68

Thus, loss per unit in case of further processing = $199 - $68 = $131

Therefore the inventory shall be processed in order to save the total loss of $153 - $131 = $22 per unit

Total loss saved = $22 \times 500 = $11,000

3 0
3 years ago
Which consideration must a society address when deciding for whom to produce a potentially scarce or limited
Paha777 [63]

Answer:

Who has the greatest need?

Explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A company's income statement showed the following: net income, $134,000; depreciation expense, $30,000; and gain on sale of plan
worty [1.4K]

Answer:

E. $148,600

Explanation:

Cash flow from operating activities.

Net income. $134,000

Add: Depreciation. $30,000

Less: Gain on sale ($4,000)

Changes in working

Capital

Add: decrease in

Accounts receivable $9,400

Less: increase in

Merchandise inv. ($18,000)

Less: increase in

Prepaid expenses ($6,200)

Add: increase in

Accounts payable $3,400 ($14,600)

Net cash provided used by $148,600

Operating activities

4 0
2 years ago
Because all work ultimately entails some human interaction, effort, or involvement, Bossidy and Charan believe that focusing on
Hitman42 [59]

Answer:

true

Explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Because time is of the essence, volunteers should be interviewed: A. Every week with as many persons who have volunteered. B. At
    5·1 answer
  • When an sbu has become a _____________, it is essential to either invest in it heavily to gain better market share, acquire comp
    5·1 answer
  • The housekeepers are expected to clean how many rooms per day in an average hotel?
    7·1 answer
  • If the marginal propensity to consume equals 0.90​, the tax rate equals 0.25​, what is the value of the government purchases​ mu
    7·1 answer
  • Why might network externalities cause a new cable provider to be unsuccessful when it tries to enter the market?
    7·1 answer
  • The local community bus service, which is a monopoly, charges $2.00 for a one-way fare. The city council is thinking of raising
    6·1 answer
  • The Supplies account for Vulcan Cleaning Services had a debit balance of $200 at the beginning of the month. Additional supplies
    15·1 answer
  • g A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of ope
    10·1 answer
  • Culler Construction Company agreed with the City of Orange Key to build a road. The project was to begin on December 1. One week
    14·1 answer
  • Another partner feels that this arrangement will compromise her autonomy and feels that it will look as if the office is associa
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!