Answer:
The right solution is "$78.55".
Explanation:
The given values are:
Material cost,
= $5 per pound
Average freight costs,
= $0.25 per pound
Downtime average,
= 0.40 hours per unit
According to the question,
The direct material cost per unit will be:
= 
= 
= 
=
($)
The direct labor will be:
= 
= 
=
($)
Manufacturing overhead will be:
= 
= 
=
($)
hence,
The standard cost per unit will be:
= 
= 
=
($)
Hi, you've asked an incomplete question. However, I provided some explanations on distribution channels.
<u>Explanation:</u>
Interestingly, the term distribution channel is one often used in businesses today to refer to the various routes or intermediaries their goods or services passes through before it gets to the end-user or buyer.
Today the popular distribution channels among businesses include:
- retailers,
- wholesalers,
- distributors,
- the Internet.
Among the various options, the internet has been attributed by some big businesses to be most instrumental in their distribution process.
Answer:
It will be between $1.00 and $ 1,20
Explanation:
Solution
Given:
From the given question, the price of a flax seed in west Virginia is presently at $1.00
From the law of one price states that since the price of a pound of flax seed is $1.20 in Kentucky,
Then,
The price of a flax seed pound will be between 1.20 and 1.00
Therefore, the price of the flax seed in Kentucky as compared to that of west Virginia will be placed in between prices of $1.20 and $1.00 after the supply by sellers in both market has been adjusted or raised.
Answer:
Total Manufacturing cost per unit is $53
Explanation:
Manufacturing cost is the cost used to manufacture a product, both direct and indirect cost incurred in manufacturing process are included. It is the total value of material cost, labor cost and overhead cost.
Direct Material Cost = $18
Direct Labor cost = $5 per hour
Manufacturing overhead applied = $13 per unit
Total Activity rate = $30
Activity based costing is the method of allocation of overhead to the products / department / projects on the basis of uses of activity by each one.As we know that calculating an activity rate which is similar to predetermined overhead rate.
Total Manufacturing Cost = Direct material cost + Direct Labor cost + Manufacturing overhead cost
As we know that calculating an activity rate which is similar to predetermined overhead rate. so the activity rate will be used for overhead expense.
Total Manufacturing Cost = $18 + $5 + $30 = $53 per unit
Ok i will subscribe too!!