Answer:
1 3/8
Step-by-step explanation:
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Answer: 7/2
To find the slope, we must put the equation in y = mx + b form, and m represents ur slope.
7x - 2y = 4....subtract 7x from both sides
-2y = -7x + 4 ...now divide both sides by -2
y = (-7/-2)x + (4/-2)
y = 7/2x - 2....now we have it in y = mx + b form, and since m is ur slope, ur slope in this equation is 7/2.
Answer:
$13
Step-by-step explanation:
multiply 65 by 80 then divide by 100, you get 52, so subtract 65 from 52 you get 13