1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
3 years ago
15

!HELP ASAP WOULD BE APPRECIATED! The expression to find the perimeter of a rectangle is 2(length + width). What is the perimeter

, in units, of a rectangle of length fraction 1 over 7 unit and width fraction 1 over 2 unit?
fraction 1 and 1 over 7 units
fraction 1 and 2 over 7 units
fraction 4 over 9 unit
fraction 2 over 9 unit
Mathematics
2 answers:
UNO [17]3 years ago
8 0
It is the second one hope this helps
Andrews [41]3 years ago
3 0

Answer:

ok im not sure this is the right answer to your specific question, because i dont understand the wording to well, but here...

for 1/7 and 1/2 it would be 2/7 and 1 (whole)

for 1 and 1/7 it would be 2(whole) and 2/7

for 1 and 2/7 it would be 2(whole) and 4/7

for 4/9 it would be 8/9 and x

and for 2/9 it would be 4/9 and x

sorry if thats not the question :)

EDIT: its the second one because

2*1/7= 2/7

and 1/2*2=1

You might be interested in
In 1924, the temperature in Fairfield, Montana, dropped from 63 degrees to -21 degrees in 12 hours. What was the average hourly
Pavlova-9 [17]
The average change hourly is 7 degrees per hour
4 0
3 years ago
The cost of 90 kg of rice is 4500. what is the cost of 2 quintal of rice?​
gayaneshka [121]

Answer:

The cost of 2 quintal of rice is $10,000.

Step-by-step explanation:

To determine the cost of 2 quintals of rice, knowing that 90 kilos of said product is worth $ 4,500, it is first necessary to establish the equivalence between quintals and kilograms. In this regard, a quintal is equivalent to 100 kilograms, so 2 quintals are equivalent to 200 kilos.

Now, to determine the cost per kilogram of rice, the following calculation is required:

4,500 / 90 = X

50 = X

Therefore, 1 kilogram of rice costs $ 50. Thus, since 200 x 50 equals 10,000, 2 quintals of rice will cost $ 10,000.

5 0
3 years ago
Y
meriva

Answer:

67.38

Step-by-step explanation:

SinX=opp/hyp

Angles then arcsin

7 0
3 years ago
How do I solve 24(x-1) = -6(4-x)+18
podryga [215]

<em>So</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>right</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>1</em><em>.</em>

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em>

<em>H</em><em>ope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>you</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

<em>G</em><em>ood</em><em> </em><em>luck</em><em> </em><em>on</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>assignment</em>

<em>~</em><em>p</em><em>r</em><em>a</em><em>g</em><em>y</em><em>a</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!!!! No Bad Answers Will Give brainiest!!
Alborosie

The domain the given graph is :

  • -12 <u><</u> x <u><</u> 13
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Olive walks at a rate of 4 miles per hour. She lives 2 miles from the new station. How long will it take her or walk home from t
    12·2 answers
  • Can someone answer this question please answer Roy correctly if it’s correct I will mark you beainliest
    10·1 answer
  • Find the surface area of the cube.<br><br> Be sure to label your answer.
    11·1 answer
  • Darla has written the numbers 1-12 on twelve cards of the same size. she picks two cards at random, without replacing the first
    11·1 answer
  • How nany times will23 go into 61,982​
    5·2 answers
  • Dennis grilled 10 burgers and 25 hot dogs for
    10·2 answers
  • Subtract: 3.8 - 2.923. Explain in your own words how you would solve this, in detail, from start to finish.
    7·1 answer
  • A communications tower is supported by two wires, connected at the same point on the ground. One is attached to the tower at D a
    6·1 answer
  • Write an expression for the sequence of operations described below.
    10·1 answer
  • One of the students wanted to know the material in the four propeller
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!