1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
4 years ago
8

Kirk Furniture factors $800000 of receivables to Sulu Factors, Inc. Sulu Factors assesses a 4% service charge on the amount of r

eceivables sold. Kirk Furniture factors its receivables regularly with Sulu Factors Factors. What journal entry does Kirk make when factoring these receivables?
Business
1 answer:
Simora [160]4 years ago
6 0

Answer:

Explanation:

The journal entry is shown below:

Cash A/c Dr $768,000

Service Charge Expense A/c $32,000

         To Accounts Receivable A/c $800,000

(Being the cash is received and the remaining balance is debited to the cash account )

The computation of the service charge expense is shown below:

= Accounts Receivable  × service charge percentage

= $800,000 × 4%

= $32,000

You might be interested in
What is the economic term for the practice of assigning small parts of a complicated job to individual workers who specialize in
Dominik [7]
The economic term for the practice of assigning small parts of a complicated job to individual workers who specialize in doing just their small <span>part is "division of labor".</span>
7 0
3 years ago
Under the gold standard the fixed price of gold was $20.67 per ounce in the United States. The fixed price of gold was £4.2474 p
madam [21]
The answer of the question is b
6 0
4 years ago
Not sure how to graph
Furkat [3]
Just place the points where it says to
5 0
3 years ago
GDP is the: national income minus all non-income charges against output. monetary value of all final goods and services produced
olasank [31]

Answer:

The correct answer is: monetary value of all final goods and services produced within the borders of a nation in a particular year.

Explanation:

GDP of a nation can be defined as the monetary value of all the goods and services that are produced within the geographical boundaries of the nation in a year.

The GDP does not include intermediate goods and services as it may lead to double counting. The reselling of objects is also not included.

It is used to measure the health of a nation's economy. It shows the level of economic activities in a nation. An increase in GDP means economic growth.

6 0
3 years ago
Scrooge, Inc. prepares adjusting entries only at the end of its fiscal year, August 31. Scrooge has the following unadjusted acc
o-na [289]

Answer:

$6,100

Explanation:

The computation of the net income is shown below:

= Service revenue in trial balance + ( unearned revenue × given percentage) - (rent expense in trial balance) + ( Prepaid rent × 2 months ÷ 12 months) - (wages expense in trial balance + adjusted trial balance)

= $5,000 + ($4,000 × 80%) - ($800 + $3,600 × 2 months ÷ 12 months - ($600 + $100)

= $5,000 + $3,200 - $1,400 - $700

= $6,100

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Scenario D.1 Jerry Allison is in charge of production for a small producer of plumbing supplies. The cricket model has an estima
    12·1 answer
  • Stacey's text messaging plan costs $10 for the first 250 messages and 30¢ for each additional text message. if she owes $13.00$⁢
    8·1 answer
  • The variable over which service providers have little control is the emotional state of their customers.
    10·1 answer
  • Klingon Cruisers, Inc., purchased new cloaking machinery five years ago for $20 million. The machinery can be sold to the Romula
    11·1 answer
  • The Turquoise Oasis Spa places orders for cases of bath salts through a nearby wholesaler. To summarize several orders worth of
    6·1 answer
  • The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 4,500 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants a
    6·1 answer
  • Beth is a transcriptionist, earning $12.00 an hour and Beth averages 1000 lines of transcription per day. What is the unit cost
    7·1 answer
  • Miska is working on an assembly line where she is paid $1.00 every time she places the handles on four pottery cups. what type o
    7·1 answer
  • Mather Company purchased equipment on January 1, 2018 at a total invoice cost of $336,000; additional costs of $6,000 for freigh
    15·1 answer
  • Which of the following is an example of a raw goods producer?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!