1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
3 years ago
9

A jet travels 500 miles in 5 hours. What is the ratios of miles to hours?

Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]3 years ago
3 0

Answer:

different answers in step-by-step

Step-by-step explanation:

100 mph

100mi:1hr

100mi/1hr

You might be interested in
What is the equation of a line that passes through the points (3,6) and (8, 4)?
Dahasolnce [82]

Step-by-step explanation:

slope=4-6/8-3=-2/5

chosing another point (x,y) we have

y-4/x-8= -2/5

y-4=-2/5(x-8)

y= -2/5x+16/5+4

6 0
3 years ago
Simplify:<br> -2x5. 4x^2
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

<em>Hey mate, here's ur answer:</em>

<em>---------------------------------------------------</em>

<em>-2x^5. 4x^2 </em>

<em>=(−2)*x5*4*x2 </em>

<em>=−8*x7 </em>

<u><em>=−8x7</em></u>

<em>--------------------------------------------------</em>

<em>Hope it helps</em>

<em>#stayhomestaysafemate</em>

<em>:D</em>

7 0
3 years ago
A home store donated a percent of everybody sale to charity. The total sales were $6,550 so the store donated $393. What percent
Andrej [43]

Answer:

6%

Step-by-step explanation:

393/6550=0.06

0.06=6%

5 0
3 years ago
Pleaseeeeeeeee helllllllpppppoo
kodGreya [7K]
I'm pretty sure the answer is c
4 0
3 years ago
Expand (x-2)^2 in polynomial form
Artyom0805 [142]

Answer:

x^2 -4x +4

Step-by-step explanation:

(x-2)(x-2)

x^2 -2x -2x +4

x^2 -4x +4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Your elderly neighbor places a bag of corn kernels on your doorstep each morining. The first day,the bag contained 1 kernel of c
    9·1 answer
  • The graph shows the speed of a ball in free fall for 10 seconds. Which is the constant of proportionality shown in the graph? It
    14·1 answer
  • Can somebody helppp !!! ???
    5·1 answer
  • Please helpppp
    8·1 answer
  • After 3 weeks of work, baily received $21.36 in allowance money, how much did he earn per week? If Bailey earned the same amount
    12·2 answers
  • What is the slope intercept from of the equation of the line that passes through (7, -5) and (3, -9)
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4b%20-%201%20%3D%20%20-%2013" id="TexFormula1" title="4b - 1 = - 13" alt="4b - 1 = - 13" ali
    11·1 answer
  • Why is integers Z for NZQR
    7·1 answer
  • Giant is selling Cereal at $8 for 3 boxes.what is the cost per box?
    6·2 answers
  • 4 points
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!