1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
3 years ago
6

What is the volume of this composite solid?​

Mathematics
2 answers:
vlada-n [284]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

5×9×12=540

6×9×12÷2=324

324+540=864

netineya [11]3 years ago
5 0

Answer:

C. 1188 cubic meters

Step-by-step explanation:

"To find the volume, we must multiply the length x width x height"

The shape is too big so we must break it into another shape

Let's solve the bottom shape that looks like a rectangle!

Length: 12 m

Width: 9 m

Height: 5 m

Volume = 540 m

Now the top shape!

Length: 12 m

Width: 9 m

Height: 6 m

Volume = 648 m

Now we need to add both of the volume shapes!

648 + 540 = 1188 cubic meters

You might be interested in
Given a = 4 and b = -2, evaluate -|b - a|. Please help!
Sergeeva-Olga [200]
The answer is:  - 6 .
_____________________________________________

Evaluate the value INSIDE the "bars". 
  b - a  =  -2  -  4  = -6 .  The absolute value of the value inside inside the bars is the "positive" number of that value.  The value is negative 6; so, the absolute value, or "magnitude", of "-6", is "6";  Then, then "-" (6) = -6.  So the answer is: -6 .
___________________________________________________

6 0
3 years ago
Respond to all of the questions within the topic (see that there are six questions below). 1. Explain how you can determine if t
Arturiano [62]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 156,420 rounded to the nearest 100,000
shusha [124]

Answer:

200,000

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 lb 1 oz − 3 lb 6 oz
lbvjy [14]

Answer:

Since you want me to answer 3 lb 1 oz - 1 lb 15 oz instead, the answer is 18 oz

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Please help me out!​
melisa1 [442]

Answer:

don't under stand your question please

7 0
2 years ago
Other questions:
  • John buys 100 shares of stock at $100 per share. The price goes up by 10% and he sells 50 shares. Then, prices drop by 10% and h
    7·1 answer
  • a company observes the lifespan of 560 lightbulbs and finds that their data follows a normal distribution. what is the approxima
    9·1 answer
  • What would the unit label be for this
    13·1 answer
  • When adding numbers which way do you usually work
    15·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • What is the improper fraction of 136/20
    7·2 answers
  • Two observers are 400 ft apart on opposite sides of a flagpole. The angles of elevation from the observers to the top of the pol
    15·1 answer
  • Denise is using a ladder to clean the outside of her second story windows. The ladder she is using is 24 feet long, and she puts
    5·1 answer
  • Will give brainliest!! Using the measurements of the shapes.. determine the area and perimeter of the irregular polygon.
    15·1 answer
  • If you get paid $15 an hour and you work 50 hours a week how much money do u make in a year
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!