1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
7

Write an informal proof to show triangles ABC and DEF are similar.

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
3 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How to write 23 minutes after 4
olga_2 [115]
To write 4 as a time you write 4:00,  Then the word after means to add 23 minutes to the 4 so we have 4:23
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam bought a football jersey on sale for 40% off. He paid $30, and it was originally priced at $45 was he charged the correct am
Bond [772]
No, he should have paid $33
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need the top 2 pls
Andreas93 [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

7:8 is 7/8

9:5

5 0
2 years ago
Ramona went out with her 3 sisters, they spent $58 plus
Leto [7]
<h2>Problem:</h2>

Ramona went out with her 3 sisters, they spent $58 plus 9% tax on their meal. They also left 15% tip. If they divided up the bill evenly, how much did each of them spend?

<h2>Solution:</h2>

\frac{58 + 58(9\% + 15\%)}{3}

=  \frac{58 + 58(0.09 + 0.15)}{3}

=  \frac{58 + 58 \times 0.24}{3}

=  \frac{58 + 13.92}{3}

=  \frac{71.92}{3}

= 23.97

<h2>Answer:</h2>

<u>E</u><u>a</u><u>c</u><u>h</u><u> </u><u>o</u><u>f</u><u> </u><u>t</u><u>h</u><u>e</u><u>m</u><u> </u><u>d</u><u>i</u><u>d</u><u> </u><u>s</u><u>p</u><u>e</u><u>n</u><u>d</u><u> </u><u>$</u><u>2</u><u>3</u><u>.</u><u>9</u><u>7</u>

#CarryOnLearning

#AnswerForTrees

#BrainlyBookSmart

8 0
3 years ago
Johnathan can jog 3 2/5 miles in 7/8 hour. Find his average speed in miles per hour???
Allisa [31]
Your speed is 3.9 miles per hour
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • a rope is 24 feet long. it is cut into two pieces such that one piece is half the length of the other. find the lengths of the t
    15·2 answers
  • Write the recursive rule of the sequence -9, -3, 3, 9,....
    14·1 answer
  • What is the initial value of the function represented by this graph
    8·1 answer
  • Graph the solution to the following system of inequalities.<br> y-2x-9<br> y&lt;2x+7
    6·1 answer
  • When investing money in a bank account, in which situation will you have the most money in your account at the end of three year
    6·1 answer
  • Help me out and to the person reporting me Hi
    10·1 answer
  • X + y 6x - 4y - 2 simplified?
    5·2 answers
  • What segment is congruent to PR? <br> A. BC <br> B. AC <br> C. AB <br> D. QR
    15·1 answer
  • Minni has to buy stickers, erasers, and a pencil. She can only spend $4. A sticker costs $0.35, an eraser costs $0.99, and a pen
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!