Ok. First you have to find the unit rate. Since you can buy 9 packages of grapes for $24, then you can get 1 grape package for $2.6667. If you have $8, you can buy 3 packages of grapes.
44. 76 grams. you just have to add up the weights!
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Pls mark brainliest
Step by step explanation
1) 6x-22=2x+34 both the angles are equal to each other because when you biset an angle you break it up into 2 equal parts
2) 4x=56 Collect like integers
3) x=14 Divide both sides by 4 to get x by itself
The answer is x=14