1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
7

Katies parent saved 5000 and decided to put that amount into a bank with a 6% interest rate compounded yearly. How much money wi

ll katie have after 15 years
Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
4 0

Answer:

$11,983

Step-by-step explanation:

YEAR;Amount

0 $5,000

1 $5,300

2 $5,618

3 $5,955

4 $6,312

5 $6,691

6 $7,093

7 $7,518

8 $7,969

9 $8,447

10 $8,954

11 $9,491

12 $10,061

13 $10,665

14 $11,305

15 $11,983

You might be interested in
Evaluate the expression a divided by b for a=24 and b=3
emmainna [20.7K]
The answer is 8...............
4 0
3 years ago
HELP HELP HELP HELP HELP HELP
Anton [14]




hi hi hi fnjdjejw was your birthday and i’m is the time for you i’m i yw
6 0
3 years ago
There are 9.88 grams of sugar in 4 servings of grapes. How many grams of sugar are in a single serving of grapes?
Korolek [52]
Ok so grapes, 

We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4. 

9.88/4 = 2.47 per serving
8 0
3 years ago
Addition and Multiplication are inverse operations.<br><br> True<br> or<br> False?
sdas [7]
Its False. addition and subtraction, Multiplication and division are inverse operations.
6 0
3 years ago
This trapezium is drawn on a centimetre grid <br> Find the area of the trapezium
MissTica

Answer:

21 cm²

Step-by-step explanation:

A = (b + B)×h/2

= (5 + 9)×3/2

= 14×3/2

= 7×3

= 21 cm²

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An American football team is on their own 35-yard line they lose 5 yards on each of the next three plays at what yard are they n
    11·2 answers
  • Stuart bought a sweater that was on sale for 30% off the regular price. He also had an additional 25% off coupon. If the origina
    6·1 answer
  • Will give brainliest if you answer and show explanation.
    8·1 answer
  • How many shirts can you buy with 84 dollars if each one costs 12 dollars? Write the equation
    15·1 answer
  • Help ASAP!!!! Thanks
    7·1 answer
  • Hi I need help on my homework plz help ​
    5·1 answer
  • Please help! I will mark as brainliest. &lt;3
    10·1 answer
  • 7,218 round off thousand​
    15·2 answers
  • 1 question~Which inequality is true? Use the number line to help.
    8·1 answer
  • Which of the lines below is a line of symmetry?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!